



Garmin Fenix 8 Solar Smartwatch (47mm)
$879.95 • View Prices • By Garmin
Garmin Fenix 8 Solar Smartwatch (47mm) is a Smartwatch. It has a 1.3 inches display. It tracks Heart Rate, SpO2, Body Temperature, Altitude and Sleep. It has a up to 28 days of battery backup. Notable features include GPS, NFC, Wi-Fi, Bluetooth Calling and Always On Display.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Garmin Fenix 8 Solar Smartwatch (47mm) price in United States is $879.95. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Wi-Fi, Bluetooth, GPS, NFC
- Bluetooth Calling
- 32 GB Inbuilt
- 1.3 inches Touch Display
- Water Resistant, 100 m, 10ATM
- Scratch Resistant, Dust Proof
- Heart Rate Monitor
- SpO2 (Blood Oxygen) Monitor
Garmin Fenix 8 Solar Smartwatch (47mm) Specs
- Wi-Fi, Bluetooth, GPS, NFC
- Bluetooth Calling
- 32 GB Inbuilt
- 1.3 inches Touch Display
- Water Resistant, 100 m, 10ATM
- Scratch Resistant, Dust Proof
- Heart Rate Monitor
- SpO2 (Blood Oxygen) Monitor
General
| Brand | Garmin |
| Model Name | Fenix 8 Solar |
| Ideal For | Men, Women |
| Sales Package | 1 U Fenix 8 Solar (47 mm, Solar) smartwatch, Charging/data cable, Documentation |
Design and Body
| Weight | 80 g |
| Material | Fiber-reinforced Polymer with Metal Rear Cover and Titanium Bezel |
| Strap | 22mm Silicon, Leather, Metal |
| Shape | Circle |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant Depth | 100 m |
| Water Resistant Certificate | 10ATM |
| Dust Proof | Yes |
| Scratch Resistant | Yes |
Display
| Type | Color Sunlight-visible, Transflective memory-in-pixel (MIP) |
| Touch | Yes |
| Size | 1.3 inches |
| Resolution | 260 x 260 pixels |
| PPI | 283 ppi |
| Ambient Light Sensor | Yes |
| Always On Display | Yes |
| Glass Type | Power Sapphire |
Memory
| Inbuilt Memory | 32 GB |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Calling | Yes |
| GPS | Yes |
Extra
| NFC | Yes |
| Gesture Control | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Inbuilt Speaker | Yes |
| Notifications | Yes |
| Extra Features | Sports Mode, Tactical, Diving Features, Kid Activity Tracking |
Camera
| Flash | Yes, LED |
Technical
| Compatible OS | Android |
Multimedia
| Music | Yes |
Battery
| Battery Type | Lithium ion |
| Battery Backup | 28 days |
| Wireless Charging | Yes |
| StandBy Time | 1.91 months |
Fitness Features and Sensors
| Heart Rate Monitor | Yes |
| SpO2 (Blood Oxygen) Monitor | Yes |
| Temperature Sensor | Yes |
| Pedometer | Yes |
| Altimeter | Yes, Barometric |
| Compass | Yes |
| Sleep Monitor | Yes |
| Reminder | Yes |
| Meters and Sensors | Accelerometer, Calorie Count, Step Count, Thermometer |
| Extra Features | Alarm Clock, Stopwatch, Timer, ECG, Health & Wellness Monitoring |
Garmin Fenix 8 Solar Smartwatch (47mm) Prices
20% (price dropped by $175 in one month)
Garmin Fenix 8 Solar Smartwatch (47mm) Price History
You can check the price history of Garmin Fenix 8 Solar Smartwatch (47mm) below. The current price is $879.95. Over the past month, there has been a decrease of $175 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Smartwatches
Related Searches
Compared With

Kospet Tank T4 Smartwatch vs Garmin Instinct 2X Solar Tactical Smartwatch
Garmin Instinct Crossover Solar Tactical Smartwatch vs Kospet Tank T4C Smartwatch
Kospet Tank T4 Smartwatch vs Huawei Watch GT 6 Pro
Samsung Galaxy Watch 5 Pro LTE vs Samsung Galaxy Watch 4 Classic LTE 46mm
Samsung Galaxy Watch 4 Bluetooth 44mm vs Samsung Galaxy Watch 7 LTE 40mm
Amazfit Balance Smartwatch vs Amazfit Active 2 Smartwatch (Standard)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















