
Apple iPad Mini 6th Gen 2021 5G Tablet (256GB)
$814.82 • View Prices • By Apple
Apple iPad Mini 6th Gen 2021 5G Tablet (256GB) price in United States starts from $814.82.
- Share
$814.82
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Single Sim
- 3G, 4G, 5G, VoLTE, Wi-Fi
- Bionic A15, Hexa Core Processor
- 256 GB inbuilt
- 8.3 inches, 2266 x 1488 px Display
- 12 MP Rear & 12 MP Front Camera
- iOS v15
- Bluetooth
Apple iPad Mini 6th Gen 2021 5G Tablet (256GB) Specs
Group: $72,500 to $87,500
General
- iOS v15Good
- Thickness: 6.3 mmThick
- 297 gLight
Display
- 8.3 inch, IPS ScreenSmallest
- 2266 x 1488 pixelsPoor
- 326 ppiGood
- Wide Colour Display (P3), True Tone display, Fingerprint-resistant Oleophobic Coating, Fully Laminated Display, Anti-reflective Coating
Camera
- 12 MP Rear CameraAverage
- 4K @ 24 fps UHD Video Recording
- 12 MP Front CameraAverage
Technical
- Apple Bionic A15 Chipset
- Hexa Core Processor
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth, WiFi
- USB-C v3.1
Extra
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Apple iPad Mini 6th Gen 2021 5G Tablet (256GB) Price History
You can check the price history of Apple iPad Mini 6th Gen 2021 5G Tablet (256GB) below. The current price is $78,199. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Apple iPad Mini 6th Gen 2021 5G Tablet (256GB) vs Apple iPad Pro 11 inch Tablet (Wi-Fi +256GB)
Xiaomi Redmi Pad 2 Pro (Wi-Fi + 8GB + 256GB) vs Xiaomi Redmi Pad 2 (8GB + 256GB + Wi-Fi)
Oneplus Pad 3 vs Samsung Galaxy Tab S11 Ultra (16GB + 1TB+Wi-Fi Only)
Samsung Galaxy Tab A11 Plus (5G + 8GB + 256GB) vs Xiaomi Redmi Pad 2 Pro (Wi-Fi + 8GB + 256GB)
Samsung Galaxy Tab S9 (12GB RAM + 256GB+ Wi-Fi Only) vs Samsung Galaxy Tab S10 FE (WI-FI+ 8GB RAM + 128GB)
Google Pixel Tablet vs Samsung Galaxy Tab A11 Plus 5G (6GB RAM + 128GB)Apple iPad Mini 6th Gen 2021 5G Tablet (256GB) Full Specs
General
| Model | iPad Mini |
| Sim Type | Single Sim, GSM |
| Dual Sim | No |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | September 14, 2021 |
| Voice Call | Yes |
Design
| Dimensions | 134.8 x 195.4 x 6.3 mm |
| Weight | 297 g |
Display
| Type | Color IPS Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 8.3 inches, 2266 x 1488 pixels |
| PPI | ~ 326 PPI |
| Features | Wide Colour Display (P3), True Tone display, Fingerprint-resistant Oleophobic Coating, Fully Laminated Display, Anti-reflective Coating |
Memory
| Storage | 256 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| USB | Yes, USB-C v3.1 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Built‑in GPS, GNSS |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Three-axis Gyro, Accelerometer, Barometer, Ambient light sensor |
Camera
| Rear Camera | 12 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Panorama, Smart HDR 3, Burst Mode, Photo Geotagging, Wide Colour Capture, Five-element Lens, Auto Image Stabilisation, Quad-LED True Tone Flash |
| Video Recording | 4K @ 24/25/30/60 fps UHD, 1080p @ 25/30/60 fps FHD |
| Flash | Yes |
| Front Camera | 12 MP ƒ/2.4 (Wide Angle) Retina Flash |
Technical
| OS | iOS v15 |
| Chipset | Apple Bionic A15 |
| CPU | Hexa Core Processor |
| GPU | Apple 5-core Graphics |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.









