




Lenovo Tab M8 4th Gen Tablet LTE
$102.59 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo Tab M8 4th Gen Tablet LTE price in United States starts from $102.59.
- Share
This Tablet is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$102.59
Search
Variants
Features
- Single Sim
- 3G, 4G, Wi-Fi
- Helio MT8768, Octa Core Processor
- 3 GB RAM, 32 GB inbuilt
- 5100 mAh Battery
- 8 inches, 1280 x 800 px Display
- 8 MP Rear & 2 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 256 GB
OUT OF STOCK
Lenovo Tab M8 4th Gen Tablet LTE Specs
Group: $8,250 to $12,500
General
- Android v13Good
- Thickness: 119.82 mmThick
- 320 gLight
- No Fingerprint Sensor
Display
- 8 inch ScreenSmallest
- 1280 x 800 pixelsPoor
- 189 ppiAverage
- 350 nits Brightness, 1000:1 Contrast Ratio, 60% NTSC Color Gamut
- 60 Hz Refresh Rate
Camera
- 8 MP Rear CameraAverage
- 2 MP Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Helio MT8768 Chipset
- Octa Core Processor
- 3 GB RAMSmall
- 32 GB Inbuilt MemorySmallest
- Dedicated Memory Card Slot, upto 256 GB
Connectivity
- 4G
- Bluetooth v5.0, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 5100 mAh BatteryAverage
Extra
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Tab S10 Ultra Tablet (Wi-Fi Only) vs Samsung Galaxy Tab S9 (Wi-Fi Only)
Samsung Galaxy Tab S11 vs Lenovo Tab M11

Apple iPad Pro 13 Tablet (Cellular + 1TB + Standard Glass) vs Samsung Galaxy Tab S11
Apple iPad Pro 13 M5 2025 Tablet (1TB + Nano-texture Glass+ Wi-Fi) vs Apple iPad Pro 11 inch 2025 M5 Tablet (Nano Texture Glass + Wi-Fi + 2TB)
Apple iPad Pro 11 inch 2025 Tablet (M5) vs Apple iPad 11th Gen 2025 (Wi-Fi+ 128GB)Lenovo Tab M8 4th Gen Tablet LTE Full Specs
General
| Model | M8 (4th Gen) 2024 |
| Sim Type | Single Sim, GSM |
| Dual Sim | No |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Tablet |
| In The Box | Tablet-1, Adapter-1, USB Cable-1, SIM Pin-1, Quick Start Guide Safety & Warranty-1 |
| Voice Call | Yes |
Design
| Dimensions | 197.97 x 8.95 x 119.82 mm |
| Weight | 320 g |
| Bezel less | No |
| Colors | Abyss Blue and Arctic Grey |
Display
| Type | Color |
| Touch | Yes |
| Size | 8 inches, 1280 x 800 pixels, 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| PPI | ~ 189 PPI |
| Features | 350 nits Brightness, 1000:1 Contrast Ratio, 60% NTSC Color Gamut |
| Notch | No |
| Foldable Display | No |
| Dual Display | No |
Memory
| RAM | 3 GB |
| Storage | 32 GB |
| Card Slot | Yes, upto 256 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | 802.11a/b/g/n/ac 1x1 |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Charging, USB Storage |
Extra
| GPS | Yes |
| Sensors | Eccentric Rotating Mass, Accelerometer, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Extra Features | eMMC 5.1 |
Camera
| Rear Camera | 8 MP (Main) |
| Auto Focus | Yes |
| Video Recording | Yes |
| Front Camera | 2 MP (Main) |
Technical
| OS | Android v13 |
| Chipset | Mediatek Helio MT8768 |
| CPU | Octa Core Processor |
| Core Details | 4 x 2.2 GHz Cortex-A53, 4 x 1.6 GHz Cortex-A53 |
| GPU | IMG PowerVR GE8320 GPU |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5100 mAh, Li-ion Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














