



Acer M Series 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (AR65UDMGR2885AT)
$414.37 • Out Of Stock • By Acer
Acer M Series 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (AR65UDMGR2885AT) price in United States starts from $414.37.
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$414.37
Search
Features
- 65 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 60 W Output
- Quad Core Processor, 3 GB RAM, 32 GB Storage
- HDR, Dolby Vision, High Frame Rate (HFR)
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
OUT OF STOCK
Acer M Series 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (AR65UDMGR2885… Specs
Group: $35,000 to $45,000
Display
- 65 inch DisplayLargest
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- Dolby Atmos
- 60 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- Quad Core Processor
- 3 GB RAM, 32 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 69.6 mmThick
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Acer M Series 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (AR65UDMGR2885AT) vs Acerpure Nitro 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (AP65UG75PNTO5)
Acer M Series 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (AR65UDMGR2885AT) vs Hisense E7Q PRO Series 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55E7Q PRO)
Acer M Series 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (AR65UDMGR2885AT) vs Xiaomi X Series 2026 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV
Acer M Series 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (AR65UDMGR2885AT) vs LG QNED 8GA 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55QNED8GA6A)
Acer M Series 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (AR65UDMGR2885AT) vs Acer Super Series 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (AR65QDXGU2875AT)
Acer M Series 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (AR65UDMGR2885AT) vs Philips 55MLED610/94 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TVAcer M Series 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (AR65UDMGR2885… Full Specs
General
| Country of Origin | India |
| Model | AR65UDMGR2885AT |
| Type | QLED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 LED TV, 2 Table Stand Base, 1 User Manual, 1 Warranty Card, 1 Remote Control,1 Power Cord, 2 AAA Battery1 LED TV, 2 Table Stand Base, 1 User Manual, 1 Warranty Card, 1 Remote Control,1 Power Cord, 2 AAA Battery |
| Launch Year | 2024 |
Display
| Size (Diagonal) | 65 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Brightness | 1400 Nits Peak |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision |
| High Frame Rate (HFR) | Yes, 144 Hz |
Physical Design
| Weight (with Stand) | 21.2 kg |
| Dimensions | 1448 (W) x 838 (H) x 69.6 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1448 (W) x 902.5 (H) x 337.1 (D) mm |
Video
| Picture Processor | Ai Picture Optimisation |
| Upscaling | Yes |
| Wide Color Gamut | Yes |
Audio
| Total Speaker Output | 60 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
| Sound Modes | Standard, Speech, Music, Stadium, User |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| HDMI Version | 2.1 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes, 144Hz VR |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Remote Control
| Universal Control Remote | Yes |
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | Dual Band (2.4GHz, 5GHz) |
| Voice Assistant | Yes, Google Assistant |
| Voice Search | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| Processor Cores | 4 |
| RAM | 3 GB |
| Storage | 32 GB |
| Social Media Integration | Yes |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, YouTube, Disney+Hotstar, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













