



Acerpure Aspire 32 inch HD Ready Smart LED TV (AP32HG41AASPD)
$122.03 • Out Of Stock • By Acerpure
Acerpure Aspire 32 inch HD Ready Smart LED TV (AP32HG41AASPD) price in United States starts from $122.03.
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$122.03
Search
Features
- 32 in, LED TV
- 1366 x 768 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- RealTek, ARM Cortex-A55 Processor, 2 GB RAM, 8 GB Storage
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Dolby Audio
OUT OF STOCK
Acerpure Aspire 32 inch HD Ready Smart LED TV (AP32HG41AASPD) Specs
Group: $8,750 to $12,500
Display
- 32 inch DisplayAverage
- LED Screen
- 1366 x 768 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- Dolby Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- RealTek, ARM Cortex-A55 Processor
- G31MP2
- 2 GB RAM, 8 GB Storage
Design
- 62 W Input Power
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

LG evo G4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65G4SUB) vs LG evo C4 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77C4PUA)
TCL QM8K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM8K) vs TCL QM6K 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55QM6K)
Samsung Q8F 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q8FAAFXZA) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K) vs TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA)Acerpure Aspire 32 inch HD Ready Smart LED TV (AP32HG41AASPD) Full Specs
General
| Model | AP32HG41AASPD |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 Unit TV, Remote, User Manual, AAA Batteries, Screws, 2 Base Stand |
| Launch Year | 2024 |
Display
| Size (Diagonal) | 32 in |
| Screen Resolution | HD Ready, 1366 x 768 pixels |
| Brightness | 250 nits |
| Contrast Ratio | 3000:01:00 (Static), 3000:01:00 (Dynamic) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Sound Technology | Dolby Audio |
| Sound Modes | Stadium, Movie, Standard, Speech |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Component Output Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 220 - 240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption | 62 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4GHz/ 5GHz |
| Voice Assistant | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Processor | RealTek, ARM Cortex-A55 |
| Graphics Processor (GPU) | G31MP2 |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 8 GB |
| Supported Apps | Netflix, Amazon Prime, Youtube, Hotstar, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













