



Acerpure Aspire 43 inch Full HD Smart LED TV (AP43FG41AASPD)
$219.18 • View Prices • By Acerpure
Acerpure Aspire 43 inch Full HD Smart LED TV (AP43FG41AASPD) price in United States starts from $219.18.
- Share
$219.18
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 43 in, LED TV
- Full HD, 1920 x 1080 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- RealTek, ARM Cortex-A55 Processor, 2 GB RAM, 8 GB Storage
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Dolby Audio
Acerpure Aspire 43 inch Full HD Smart LED TV (AP43FG41AASPD) Specs
Group: $17,500 to $22,500
Display
- 43 inch DisplayAverage
- LED Screen
- Full HD, 1920 x 1080 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- Dolby Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- RealTek, ARM Cortex-A55 Processor
- G31MP2
- 2 GB RAM, 8 GB Storage
Design
- 165.45 W Input Power
- 86.5 mmThick
Acerpure Aspire 43 inch Full HD Smart LED TV (AP43FG41AASPD) Price History
You can check the price history of Acerpure Aspire 43 inch Full HD Smart LED TV (AP43FG41AASPD) below. The current price is $20,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Vizio VQM75C 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Samsung Q70D 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q70D)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Westinghouse EX Series Edgeless 32 inch HD Ready Smart LED TV (WR32EX2300) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)
Samsung U8000F 58 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN58U8000FFXZA) vs Westinghouse Edgeless 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (WX43UA4800)
Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75LST9DAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)Acerpure Aspire 43 inch Full HD Smart LED TV (AP43FG41AASPD) Full Specs
General
| Model | AP43FG41AASPD |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | Television 1 No, Remote Control 1 No, AAA Batteries 2 No, Table Stand Set 1 No, User Manual 1 No, Warranty Card 1 No |
| Launch Year | 2024 |
Display
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
| Brightness | 300 nits |
| Contrast Ratio | 1200:01 (Static), 1200:01 (Dynamic) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
Video
| Wide Color Gamut | Yes |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Sound Technology | Dolby Audio |
| Sound Modes | Stadium, Movie, Standard, Speech |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Component Output Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 220 - 240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption | 165.45 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4G, 5G |
| Voice Assistant | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Processor | RealTek, ARM Cortex-A55 |
| Graphics Processor (GPU) | G31MP2 |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 8 GB |
| Supported Apps | Netflix, Amazon Prime, Youtube, Hotstar, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













