




Blaupunkt Sigma 32 inch HD Ready Smart QLED TV (32SigmaQ010)
$94.03 • View Prices • By Blaupunkt
Blaupunkt Sigma 32 inch HD Ready Smart QLED TV (32SigmaQ010) price in United States starts from $94.03.
- Share
$94.03
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 32 in, QLED TV
- 1366 x 768 pixels
- Wifi
- Smart TV
- 2 Speakers, 36 W Output
- A35 Processor, 512 MB RAM, 4 GB Storage
- 2 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Supports Apps & Games
Blaupunkt Sigma 32 inch HD Ready Smart QLED TV (32SigmaQ010) Specs
Group: $8,000 to $10,000
Display
- 32 inch DisplayAverage
- QLED Screen
- 1366 x 768 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
Audio
- 2 Speakers
- 36 W Speaker Output
Connectivity
- 2 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
Smart Features
- Wifi
- A35 Processor
- 512 MB RAM, 4 GB Storage
Design
- 110 mmThick
Blaupunkt Sigma 32 inch HD Ready Smart QLED TV (32SigmaQ010) Price History
You can check the price history of Blaupunkt Sigma 32 inch HD Ready Smart QLED TV (32SigmaQ010) below. The current price is $8,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Blaupunkt Sigma 32 inch HD Ready Smart QLED TV (32SigmaQ010) vs Blaupunkt 32QD7080 32 inch HD Ready Smart QLED TV
Blaupunkt Sigma 32 inch HD Ready Smart QLED TV (32SigmaQ010) vs Kodak SE 32 inch HD Ready Smart QLED TV (32QSE5080)
Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Samsung Q60D 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q60D) vs Panasonic W95A Series 85 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (85W95AP)
Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)Blaupunkt Sigma 32 inch HD Ready Smart QLED TV (32SigmaQ010) Full Specs
General
| Model | 32SigmaQ010 |
| Type | QLED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1N LED TV, 1N Remote, 1N Manual, 2N Battery, 1N Wall mount |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 32 in |
| Screen Resolution | HD Ready, 1366 x 768 pixels |
| Brightness | 400 nits |
| Refresh Rate | 60 Hz |
Physical Design
| Weight (with Stand) | 5 kg |
| Dimensions | 935 (W) x 440 (H) x 110 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 935 (W) x 480 (H) x 210 (D) mm |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 36 W |
| Output Per Speaker | 18 W |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 2 (Rear) |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, ARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
Power Supply
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Linux |
| Wi-Fi | Yes |
| Processor | A35 |
| Processor Cores | 4 |
| RAM | 512 MB |
| Storage | 4 GB |
| Supported Apps | Prime Video, JioHotstar, YouTube, Sony LIV, Zee5, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














