




Hisense E63N 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (50E63N)
$280.73 • View Prices • By Hisense
Hisense E63N 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (50E63N) price in United States starts from $280.73.
- Share
$280.73
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 50 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 30 W Output
- HDR
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Dolby Atmos
Hisense E63N 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (50E63N) Specs
Group: $22,500 to $27,500
Display
- 50 inch DisplayLarge
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- Dolby Atmos
- 2 Speakers
- 30 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 80 mmThick
Hisense E63N 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (50E63N) Price History
You can check the price history of Hisense E63N 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (50E63N) below. The current price is $26,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Hisense E63N 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (50E63N) vs Hisense E7Q 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50E7Q)
Hisense E63N 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (50E63N) vs Sansui JSW50UG23Q 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
TCL Class S4 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43S450R) vs TCL Q65 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43Q651G)
Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75LST9DAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)Hisense E63N 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (50E63N) Full Specs
General
| Model | 50E63N |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 Unit Television, Remote, User Manual, Warranty Card, 2 Batteries, Table Stand |
| Launch Year | 2024 |
Display
| Size (Diagonal) | 50 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Brightness | 350 nits |
| Contrast Ratio | 5000:1 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10 |
Physical Design
| Dimensions | 1119 (W) x 649 (H) x 80 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1119 (W) x 685 (H) x 298 (D) mm |
Video
| Video Formats Supported | Mp4/Mov/Mkv/Ts/Avi/Wmv/Flv/Webm |
| Picture Modes | Standard, Dynamic, Movie, ECO, Gentle, Vivid, Sport, Game, Personal |
Audio
| Audio Formats Supported | WAV, MP3, AAC, WMA, PCM, AC-3, FLAC, OPUS |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 30 W |
| Output Per Speaker | 15 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
| Sound Modes | Standard, Music, Cinema, News, Personal |
Connectivity
| USB Ports | 2 (Side) |
| HDMI Ports | 3 (Side) |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4GHz, 5GHz |
| Voice Assistant | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5 |
| Supported Apps | YouTube, Prime Video, Sony Liv, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














