


Sansui JSW50UG23Q 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
$352.12 • View Prices • By Sansui
Sansui JSW50UG23Q 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV price in United States starts from $352.12.
- Share
$352.12
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 50 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 30 W Output
- HDR, Dolby Vision
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Supports Apps & Games
Sansui JSW50UG23Q 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Specs
Group: $30,000 to $40,000
Display
- 50 inch DisplayAverage
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 120 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Audio
- 2 Speakers
- 30 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Design
- 77 mmThick
Sansui JSW50UG23Q 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Price History
You can check the price history of Sansui JSW50UG23Q 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV below. The current price is $33,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sansui JSW50UG23Q 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Lumio Vision 7 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (FTW2-ADSG)
Sansui JSW50UG23Q 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Sansui JSW55UG23Q 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
Sansui JSW50UG23Q 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Hisense E63N 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (50E63N)
Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
Samsung S85F 83 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN83S85FAFXZA) vs Samsung S90F 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN77S90FAFXZA)Sansui JSW50UG23Q 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Full Specs
General
| Model | JSW50UG23Q |
| Type | QLED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 LED TV, 1 AC Power Cord, 1 Table-Top Stand, 1 Remote Control, 2 Batteries |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 50 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Brightness | 350 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision |
Physical Design
| Dimensions With Stand | 1110 (W) x 709.2 (H) x 237 (D) mm |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 30 W |
| Output Per Speaker | 15 W |
| Other Audio Features | Dolby Atmos |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | ANDROID 14 |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Voice Search | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Supported Apps | Netflix, YouTube, Jio Hotstar, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












