




Hisense QD6 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75QD6QF)
$699.99 • Out Of Stock • By Hisense
Hisense QD6 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75QD6QF) is a 75 inches 4K QLED Smart TV running Fire OS. It has Dolby Vision and HDR10+ support. It features 30 W speakers with Dolby Atmos. Notable features include Chromecast Built-in, Variable Refresh Rate, Bluetooth, 3 HDMI Ports and 2 USB Ports.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$699.99
Search
Hisense QD6 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75QD6QF) price in United States is $699.99. The lowest price is available at Newegg.
Features
- 75 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 30 W Output
- HDR, Dolby Vision, High Frame Rate (HFR)
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Dolby Atmos
OUT OF STOCK
Hisense QD6 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75QD6QF) Specs
Group: $550 to $850
Display
- 75 inch DisplayLargest
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Audio
- Dolby Atmos
- 30 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 54.52 kgHeavy
- 240 W Input Power
- 86.36 mmThick
Hisense QD6 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75QD6QF) Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q7FAAFXZA)
LG evo C4 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77C4PUA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Vizio VQM75C 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Samsung Q70D 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q70D)
Samsung QN80F 75 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN75QN80FAFXZA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)Hisense QD6 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75QD6QF) Full Specs
General
| Model | 75QD6QF |
| Type | QLED |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 75 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Backlight Type | Full Array |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision |
| High Frame Rate (HFR) | Yes |
| Dimming Technology | Full Array |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 54.52 kg |
| Weight (with Stand) | 34.79 kg |
| Dimensions | 1676.4 (W) x 960.12 (H) x 86.36 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1676.4 (W) x 1043.94 (H) x 370.84 (D) mm |
Video
| Wide Color Gamut | Yes |
Audio
| Total Speaker Output | 30 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| HDMI Version | 2.0 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| HDMI CEC | Yes |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes |
Power Supply
| Power Consumption | 240 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Fire OS |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | WiFi 5 |
| Voice Assistant | Yes, Alexa |
| Bluetooth | Yes, v5 |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Disney+, HBO, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















