Hisense E7Q 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Realme TechLife 85UHDGQRWSDQ 85 inch Ultra HD 4…
Add Product
Add Product
vsAdd Product
- Like
- Comment
- Share
General
| Model | 85E7Q | 85UHDGQRWSDQ |
| Type | QLED | QLED |
| Warranty | 1 Year | 1 Year |
| Launch Year | 2025 | 2026 |
Display
| Size (Diagonal) | 85 in | 85 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Brightness | 400 nits | |
| Contrast Ratio | 3800 : 1 | |
| Refresh Rate | 60 Hz | 60 Hz |
| Panel Bit Depth | 8 bits | |
| Aspect Ratio | 16:9 | 16:9 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical | |
| HDR | Yes | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision | HDR10, Dolby Vision |
| High Frame Rate (HFR) | Yes, 4K 120 FPS |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 27.4 kg | |
| Weight (with Stand) | 28.3 kg | |
| Dimensions | 1892 (W) x 1099 (H) x 101 (D) mm | 1890 (W) x 1080 (H) x 95 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1892 (W) x 1131 (H) x 430 (D) mm | 1890 (W) x 1160 (H) x 435 (D) mm |
Video
| Filmmaker Mode | Yes | |
| Picture Modes | Dynamic, Standard, Sports, PC/Game, Energy Saving, Cinema, FILMMAKER MODE | |
| Upscaling | Yes, AI 4K Upscaling |
Audio
| Number Of Speakers | 2 | |
| Total Speaker Output | 30 W | 30 W |
| Output Per Speaker | 15 W | |
| Sound Technology | Dolby Atmos | Dolby Atmos |
| Sound Modes | Standard, Theatre, Sports, Music, Speech, Late Night |
Connectivity
| USB Ports | 2 | 2 |
| HDMI Ports | 3 | 3 |
| HDMI Version | 2.1 | |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 | |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC | Yes |
| Optical Digital Audio Out | Yes | Yes |
| Screen Mirroring | Yes | Yes |
| Apple AirPlay | Yes | |
| Miracast | Yes | |
| Ethernet | Yes | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes | |
| Game Optimizer | Yes, Game Mode Plus | |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Power Supply
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |