




LG Nano NU85 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (65NU850BPUA)
$479.99 • Out Of Stock • By LG
LG Nano NU85 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (65NU850BPUA) is a 65 inches 4K LED Smart TV. It has HDR10 support. It features 2.0 Channel speakers. Notable features include AirPlay, Variable Refresh Rate, ALLM, Bluetooth and 3 HDMI Ports.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$479.99
Search
LG Nano NU85 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (65NU850BPUA) price in United States is $479.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 65 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- HDR
- 3 HDMI Ports, 1 USB Ports
- Supports Apps & Games
- 60 Hz, 16:9 Ratio
OUT OF STOCK
LG Nano NU85 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (65NU850BPUA) Specs
Group: $400 to $600
Display
- 65 inch DisplayLarge
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 1 USB PortAverage
- Ethernet
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 13.88 kgHeavy
- 71.12 mmThick
LG Nano NU85 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (65NU850BPUA) Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Vizio M-Series M50Q6-J01 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G)
Toshiba C350 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LCD TV (75C350LU) vs Hisense Class A6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (75A6H)
Hisense U7 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U75QG) vs Hisense Class U6 Series 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U65QF)
TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K) vs Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q7FAAFXZA)
Samsung The Frame LS03D 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN50LS03D) vs Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K)LG Nano NU85 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (65NU850BPUA) Full Specs
General
| Model | 65NU850BPUA |
| Type | LED |
| Launch Year | 2026 |
Display
| Size (Diagonal) | 65 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Backlight Type | Direct |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HLG |
| Tone Mapping | Dynamic Tone Mapping |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 13.88 kg |
| Weight (with Stand) | 14.11 kg |
| Dimensions | 1447.8 (W) x 838.2 (H) x 71.12 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1447.8 (W) x 901.7 (H) x 269.24 (D) mm |
Video
| Digital TV Reception Formats | ATSC 1.0 (Terrestrial), QAM (Cable) |
| Filmmaker Mode | Yes |
| Picture Processor | α7 AI Processor 4K Gen9 |
| Upscaling | Yes, 4K Super Upscaling |
Audio
| Audio Formats Supported | AC4, AC3(Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, apt-X |
| Speaker Configuration | 2.0 Channel |
| Speaker Direction | Down Firing |
| Other Audio Features | AI Sound Pro (Virtual 9.1.2 Up-mix) |
Connectivity
| USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI CEC | Yes, SimpLink |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC (HDMI 2) |
| Apple AirPlay | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes, up to 60Hz |
| HGiG | Yes |
| Game Optimizer | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 120V, 50/60Hz |
Remote Control
| Universal Control Remote | Yes |
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | webOS 26 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| Supported Apps | Netflix, HBO Max, Disney+, YouTube, Prime Video, ESPN, Apple TV, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













