




LG Nano NU85 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (85NU850BPUA)
$999.99 • View Prices • By LG
LG Nano NU85 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (85NU850BPUA) is a 85 inches 4K LED Smart TV. It has HDR10 support. It features 2.0 Channel speakers. Notable features include AirPlay, Variable Refresh Rate, ALLM, Bluetooth and 3 HDMI Ports.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
LG Nano NU85 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (85NU850BPUA) price in United States is $999.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 85 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- HDR
- 3 HDMI Ports, 1 USB Ports
- Supports Apps & Games
- 60 Hz, 16:9 Ratio
LG Nano NU85 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (85NU850BPUA) Specs
Group: $850 to $1,250
Display
- 85 inch DisplayLargest
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 1 USB PortAverage
- Ethernet
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 29.62 kgHeavy
- 71.12 mmThick
LG Nano NU85 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (85NU850BPUA) Prices
1% (price increased by $12 in one month)
LG Nano NU85 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (85NU850BPUA) Price History
You can check the price history of LG Nano NU85 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (85NU850BPUA) below. The current price is $999.99. Over the past month, there has been a increase of $12 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

TCL QM6K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM6K) vs Samsung Vision AI M70H 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55M70H)
TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K) vs TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K)
TCL QM6K 85 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (85QM6K) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)
TCL QM6K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM6K) vs LG QNED90T 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QNED90TUA)
TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K) vs Sony Bravia 2 II 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-55S20M2)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA)LG Nano NU85 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (85NU850BPUA) Full Specs
General
| Model | 85NU850BPUA |
| Type | LED |
| Launch Year | 2026 |
Display
| Size (Diagonal) | 85 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Backlight Type | Direct |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HLG |
| Tone Mapping | Dynamic Tone Mapping |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 29.62 kg |
| Weight (with Stand) | 30.3 kg |
| Dimensions | 1668.78 (W) x 962.66 (H) x 71.12 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1668.78 (W) x 1026.16 (H) x 360.68 (D) mm |
Video
| Digital TV Reception Formats | ATSC 1.0 (Terrestrial), QAM (Cable) |
| Filmmaker Mode | Yes |
| Picture Processor | α7 AI Processor 4K Gen9 |
| Upscaling | Yes, 4K Super Upscaling |
Audio
| Audio Formats Supported | AC4, AC3(Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, apt-X |
| Speaker Configuration | 2.0 Channel |
| Speaker Direction | Down Firing |
| Other Audio Features | AI Sound Pro (Virtual 9.1.2 Up-mix) |
Connectivity
| USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI CEC | Yes, SimpLink |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC (HDMI 2) |
| Apple AirPlay | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes, up to 60Hz |
| HGiG | Yes |
| Game Optimizer | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 120V, 50/60Hz |
Remote Control
| Universal Control Remote | Yes |
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | webOS 26 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| Supported Apps | Netflix, HBO Max, Disney+, YouTube, Prime Video, ESPN, Apple TV, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















