



LG OLED evo Z3 Series 77 inch Ultra HD 8K Smart OLED TV (OLED77Z3PUA)
$4,565.57 • Out Of Stock • By LG
LG OLED evo Z3 Series 77 inch Ultra HD 8K Smart OLED TV (OLED77Z3PUA) is a 77 inches 4K OLED Smart TV. It has a 120 Hz refresh rate and Dolby Vision support. It features 4.2 Channel speakers with Dolby Atmos. Notable features include Variable Refresh Rate, ALLM, Screen Mirroring, Bluetooth and 4 HDMI Ports.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$4,565.57
Search
LG OLED evo Z3 Series 77 inch Ultra HD 8K Smart OLED TV (OLED77Z3PUA) price in United States is $4,565.57. The lowest price is available at Newegg.
Features
- 77 in, OLED TV
- 8K Resolution, 7680 x 4320 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- HDR, Dolby Vision
- 4 HDMI Ports, 3 USB Ports
- Dolby Atmos
- Supports Apps & Games
OUT OF STOCK
LG OLED evo Z3 Series 77 inch Ultra HD 8K Smart OLED TV (OLED7… Specs
Group: $3,750 to $5,250
Display
- 77 inch DisplayAverage
- OLED Screen
- 7680 x 4320 pixelsAverage
- 120 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Audio
- Dolby Atmos
Connectivity
- 4 HDMI PortsAverage
- 3 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 43.91 kgHeavy
- 265 W Input Power
- 33.02 mmThick
LG OLED evo Z3 Series 77 inch Ultra HD 8K Smart OLED TV (OLED7… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Vizio M-Series M50Q6-J01 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G)
Toshiba C350 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LCD TV (75C350LU) vs Hisense Class A6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (75A6H)
Samsung QN90A 98 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN98QN90AAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Samsung The Frame LS03D 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN50LS03D) vs Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV
TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
TCL Q65 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43Q651G) vs Samsung Q60D 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN43Q60D)LG OLED evo Z3 Series 77 inch Ultra HD 8K Smart OLED TV (OLED7… Full Specs
General
| Model | OLED77Z3PUA |
| Type | OLED |
| Launch Year | 2024 |
Display
| Size (Diagonal) | 77 in |
| Screen Resolution | 4K, 7680 x 4320 pixels |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HLG, Dolby Vision |
| Tone Mapping | OLED Dynamic Tone Mapping Pro |
| Anti Reflection | Yes |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 43.91 kg |
| Weight (with Stand) | 44.68 kg |
| Dimensions | 1717.04 (W) x 982.98 (H) x 33.02 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1717.04 (W) x 1043.94 (H) x 322.58 (D) mm |
Video
| Picture Processor | α9 AI Processor 8K Gen6 |
| Upscaling | Yes, AI Super Upscaling 8K |
| Wide Color Gamut | Yes |
| Quick Media Switching (QMS) | Yes |
| Motion Enhancement | OLED Motion |
Audio
| Audio Formats Supported | AC4, AC3(Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, WMA, apt-X |
| Speaker Configuration | 4.2 Channel |
| Speaker Direction | Down Firing |
| Sound Technology | Dolby Atmos, DTS:X |
| WiSA Ready | Yes |
| Other Audio Features | AI Sound Pro (Virtual 9.1.2 Up-mix) |
Connectivity
| USB Ports | 3 |
| HDMI Ports | 4 |
| HDMI Version | 2.1 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI CEC | Yes, SimpLink |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC (HDMI 2) |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync, Nvidia G-Sync |
| HGiG | Yes |
| Game Optimizer | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 120V, 50/60Hz |
| Power Consumption | 265 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Universal Control Remote | Yes |
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | webOS 23 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | Wi-Fi 6E |
| Voice Assistant | Yes |
| Voice Search | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5 |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Disney+, Apple TV, Max, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














