



LG QNED85 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55QNED85UQA)
$699.99 • View Prices • By LG
LG QNED85 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55QNED85UQA) is a 55 inches 4K Mini LED Smart TV running webOS. It has a 120 Hz refresh rate and Dolby Vision support. It features 2.2 Channel speakers with Dolby Atmos. Notable features include Variable Refresh Rate, ALLM, Bluetooth, 4 HDMI Ports and 2 USB Ports.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
LG QNED85 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55QNED85UQA) price in United States is $699.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 55 in, Mini LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- HDR, Dolby Vision
- 4 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Dolby Atmos
- Supports Apps & Games
LG QNED85 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55QNED85UQA) Specs
Group: $550 to $850
Display
- 55 inch DisplayAverage
- Mini LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 120 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Audio
- Dolby Atmos
Connectivity
- 4 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
- Magic Control
Design
- 19.82 kgHeavy
- 86.5 W Input Power
- 45.72 mmThick
LG QNED85 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55QNED85UQA) Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
LG QNED85 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55QNED85UQA) Price History
You can check the price history of LG QNED85 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55QNED85UQA) below. The current price is $699.99. Over the past month, there has been a decrease of $2 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Toshiba C350 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LCD TV (75C350LU) vs Hisense Class A6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (75A6H)
Vizio M-Series M50Q6-J01 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA)
LG evo G4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65G4SUB) vs Vizio VQM65C 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q7FAAFXZA) vs Sony Bravia 2 II 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-55S20M2)
Samsung S85F 83 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN83S85FAFXZA) vs Samsung S90F 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN77S90FAFXZA)LG QNED85 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55QNED85UQA) Full Specs
General
| Model | 55QNED85UQA |
| Type | Mini LED |
| Launch Year | 2022 |
Display
| Size (Diagonal) | 55 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HLG, Dolby Vision |
| Tone Mapping | Dynamic Tone Mapping Pro |
| Anti Reflection | Yes |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 19.82 kg |
| Weight (with Stand) | 20.19 kg |
| Dimensions | 1231.9 (W) x 716.28 (H) x 45.72 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1231.9 (W) x 779.78 (H) x 256.54 (D) mm |
Video
| Filmmaker Mode | Yes |
| Picture Processor | α7 Gen 5 AI Processor 4K |
| Upscaling | Yes, AI 4K Upscaling |
Audio
| Audio Formats Supported | AAC, AC3 (Dolby Digital), AC4, apt-X (refer to manual), EAC3, HE-AAC, MP2, MP3, PCM, WMA |
| Speaker Configuration | 2.2 Channel |
| Speaker Direction | Down Firing |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
| WiSA Ready | Yes |
Connectivity
| USB Ports | 1 (Side), 1 (Rear) |
| HDMI Ports | 4 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 (Side) |
| HDCP | Yes, HDCP 2.2 |
| HDMI CEC | Yes, Simplink |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC (HDMI 3) |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes |
| Adaptive Sync | Yes, FreeSync Premium |
| HGiG | Yes |
| Game Optimizer | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 120V, 50/60Hz |
| Power Consumption | 86.5 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Universal Control Remote | Yes |
| Internet Access In Remote | Yes |
| Other Remote Features | Magic Control |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | webOS |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | Wi-Fi Certified 802.11ac |
| Voice Assistant | Yes, Google and Alexa Built-in |
| Bluetooth | Yes, v5 |
| Social Media Integration | Yes |
| Supported Apps | Apple TV, CBS All Access, Disney+, Hulu, iHeartRadio, Netflix, Peacock, Prime Video, Spotify, Youtube TV, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













