





LG UR9000 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (50UR9000PUA)
$429.99 • Out Of Stock • By LG
LG UR9000 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (50UR9000PUA) is a 50 inches 4K LED Smart TV. It has HDR10 support. It features 2.0 Channel speakers. Notable features include ALLM, Bluetooth, 3 HDMI Ports and 2 USB Ports.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$429.99
Search
LG UR9000 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (50UR9000PUA) price in United States is $429.99. The lowest price is available at Walmart.
Features
- 50 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi
- Smart TV
- HDR
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Supports Apps & Games
- 60 Hz, 16:9 Ratio
OUT OF STOCK
LG UR9000 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (50UR9000PUA) Specs
Group: $350 to $550
Display
- 50 inch DisplaySmall
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 1.5 TonHeavy
- 30.48 mmThick
LG UR9000 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (50UR9000PUA) Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

TCL QM6K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM6K) vs Samsung Vision AI M70H 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55M70H)
Westinghouse EX Series Edgeless 32 inch HD Ready Smart LED TV (WR32EX2300) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)
TCL Q65 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43Q651G) vs Samsung Q60D 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN43Q60D)
Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75LST9DAFXZA) vs Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA)
Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-65XR50)
TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K) vs Samsung QN90F 50 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN50QN90FAFXZA)LG UR9000 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (50UR9000PUA) Full Specs
General
| Model | 50UR9000PUA |
| Type | LED |
| In The Box | Television, Remote, Battery, Power Cable, Stand, Quick Start Guide |
Display
| Size (Diagonal) | 50 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HLG |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 1.5 Ton |
| Weight (with Stand) | 15.42 kg |
| Dimensions | 1122.68 (W) x 718.82 (H) x 30.48 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1122.68 (W) x 782.32 (H) x 256.54 (D) mm |
Video
| Filmmaker Mode | Yes |
| Picture Processor | α5 AI Processor Gen6 |
| Upscaling | Yes, 4K Upscaling |
Audio
| Audio Formats Supported | AAC, AC3 (Dolby Digital), AC4, apt-X, EAC3, HE-AAC, MP2, MP3, PCM, WMA |
| Speaker Configuration | 2.0 Channel |
| Speaker Direction | Down Firing |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI CEC | Yes |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC (HDMI 2) |
Gaming
| HGiG | Yes |
| Game Optimizer | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 120V, 50/60Hz |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Universal Control Remote | Yes |
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | webOS 23 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | Yes, v5 |
| Supported Apps | Apple TV, Disney+, HBO Max, Hulu, iHeartRadio, Netflix, Paramount+, Peacock, Prime Video, Spotify, Youtube TV, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















