





LG UR9000 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (75UR9000PUA)
$756.58 • Out Of Stock • By LG
LG UR9000 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (75UR9000PUA) is a 75 inches 4K LED Smart TV. It has HDR10 support. It features 2.0 Channel speakers. Notable features include ALLM, Bluetooth, 3 HDMI Ports and 2 USB Ports.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$756.58
Search
LG UR9000 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (75UR9000PUA) price in United States is $756.58. The lowest price is available at Newegg.
Features
- 75 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi
- Smart TV
- HDR
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Supports Apps & Games
- 60 Hz, 16:9 Ratio
OUT OF STOCK
LG UR9000 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (75UR9000PUA) Specs
Group: $600 to $900
Display
- 75 inch DisplayLarge
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 1.5 TonHeavy
- 110 W Input Power
- 30.48 mmThick
LG UR9000 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (75UR9000PUA) Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Vizio M-Series M50Q6-J01 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G)
Toshiba C350 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LCD TV (75C350LU) vs Hisense Class A6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (75A6H)
Hisense U7 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U75QG) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75LST9DAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)
Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q7FAAFXZA)LG UR9000 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (75UR9000PUA) Full Specs
General
| Model | 75UR9000PUA |
| Type | LED |
| In The Box | Television, Remote, Battery, Power Cable, Stand, Quick Start Guide |
Display
| Size (Diagonal) | 75 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HLG |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 1.5 Ton |
| Weight (with Stand) | 15.42 kg |
| Dimensions | 1676.4 (W) x 962.66 (H) x 30.48 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1676.4 (W) x 1036.32 (H) x 332.74 (D) mm |
Video
| Filmmaker Mode | Yes |
| Picture Processor | α5 AI Processor Gen6 |
| Upscaling | Yes, 4K Upscaling |
Audio
| Audio Formats Supported | AAC, AC3 (Dolby Digital), AC4, apt-X, EAC3, HE-AAC, MP2, MP3, PCM, WMA |
| Speaker Configuration | 2.0 Channel |
| Speaker Direction | Down Firing |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI CEC | Yes |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC (HDMI 2) |
Gaming
| HGiG | Yes |
| Game Optimizer | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 120V, 50/60Hz |
| Power Consumption | 110 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Universal Control Remote | Yes |
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | webOS 23 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | Yes, v5 |
| Supported Apps | Apple TV, Disney+, HBO Max, Hulu, iHeartRadio, Netflix, Paramount+, Peacock, Prime Video, Spotify, Youtube TV, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













