



Metz QP425G 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55QP425G)
$524.87 • View Prices • By Metz
Metz QP425G 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55QP425G) price in United States starts from $524.87.
- Share
$524.87
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 55 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 30 W Output
- A55, 1.5GHz Processor, 32 GB Storage
- HDR, Dolby Vision
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
Metz QP425G 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55QP425G) Specs
Group: $45,000 to $55,000
Display
- 55 inch DisplayAverage
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 120 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Audio
- Dolby Atmos
- 2 Speakers
- 30 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- A55, 1.5GHz Processor
- 32 GB Storage
Design
- 9.4 kgHeavy
- 120 W Input Power
- 79 mmThick
Metz QP425G 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55QP425G) Price History
You can check the price history of Metz QP425G 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55QP425G) below. The current price is $49,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Toshiba C350 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LCD TV (75C350LU) vs Hisense Class A6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (75A6H)
TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K) vs Samsung QN90F 50 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN50QN90FAFXZA)
Samsung Q8F 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q8FAAFXZA) vs TCL QM6K 85 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (85QM6K)
Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75LST9DAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)
Samsung The Frame LS03C 32 inch Full HD Smart QLED TV (QN32LS03CB) vs TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K)Metz QP425G 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55QP425G) Full Specs
General
| Model | 55QP425G |
| Type | QLED |
| Warranty | 2 Year |
| In The Box | 1N QLED TV, 1N Warranty Card, 1N Power Cord, 1N Quick Start Guide, 1N Remote, 2N Base Stands, 2N Batteries, 4N Screw, 1N AV Converting Cable, 1N Wall Mount Kit |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 55 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Brightness | 300 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 9.4 kg |
| Dimensions | 1335 (W) x 825 (H) x 79 (D) mm |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 30 W |
| Output Per Speaker | 15 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
| Sound Modes | User, Standard, Vivid, Sports, Movie, Music, News |
Connectivity
| USB Ports | 2 (Rear) |
| HDMI Ports | 3 (Rear) |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, ARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | 100-240 VAC 50-60 Hz |
| Power Consumption | 120 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Voice Search | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Processor | A55, 1.5GHz |
| Processor Cores | 4 |
| Storage | 32 GB |
| Supported Apps | Prime Video, Netflix, JioHotstar, YouTube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













