
Motorola ZX Pro 55SAUHDMQ 55-inch Ultra HD 4K Smart LED TV
$365.64 • Out Of Stock • By Motorola
Motorola ZX Pro 55SAUHDMQ 55-inch Ultra HD 4K Smart LED TV price in United States starts from $365.64.
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$365.64
Search
Features
- 55 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 50 W Output
- MediaTek CA53 Processor, 2 GB RAM, 32 GB Storage
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- 178 ° Viewing Angle
OUT OF STOCK
Motorola ZX Pro 55SAUHDMQ 55-inch Ultra HD 4K Smart LED TV Specs
Group: $30,000 to $40,000
Display
- 55 inch DisplayAverage
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- 2 Speakers
- 50 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- MediaTek CA53 Processor
- Mali G52
- 2 GB RAM, 32 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 11.1 kgHeavy
- 150 W Input Power
- 92 mmThick
Discuss
3 Comments Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs LG UA77 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (55UA7700PUB)
Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K)
Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75LST9DAFXZA) vs Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA)
TCL S Class 32 inch Full HD Smart LED TV (32S350R) vs TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K)Motorola ZX Pro 55SAUHDMQ 55-inch Ultra HD 4K Smart LED TV Full Specs
General
| Model | 55SAUHDMQ |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 Television Set, Remote Control, Wallmount Stand, 2 AAA Batteries, 2 Desktop Stand, 4 Stand Support Screws, Quick Setup Guide, Gaming Controller, Power Cord, AV Converting Cable |
Display
| Size (Diagonal) | 55 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Curved TV | No |
| 3D TV | No |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Touchscreen | No |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 11.1 kg |
| Weight (with Stand) | 11.5 kg |
| Dimensions | 1226.7 (W) x 747 (H) x 92 (D) mm |
Video
| Video Formats Supported | MKV, MP4, AVI |
| Image Formats Supported | JPEG, PNG |
| Other Video Features | Picture Mode (Vivid, Standard, Sport, User, Game) |
Audio
| Audio Formats Supported | MP3, AAC, WMA |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 50 W |
| Output Per Speaker | 25 W |
| Other Audio Features | Dolby Atmos, Dolby Audio, DTS Studio Sound, AmphisoundX, Front Firing Speaker, Dolby Atmos, DTS Studio Sound |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 100 - 240 V |
| Power Consumption | 150 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Universal Control Remote | No |
| Touch Controls On Remote | No |
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Custom Android |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Processor | MediaTek CA53 |
| Processor Cores | 4 |
| Graphics Processor (GPU) | Mali G52 |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 32 GB |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar, Youtube, etc. |
| Other Smart Features | Android (Google Assistant & Chromecast in-built) |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











