



Onida NEXG Series 32 inch HD Ready Smart QLED TV (QZ32HI)
$135.45 • View Prices • By Onida
Onida NEXG Series 32 inch HD Ready Smart QLED TV (QZ32HI) price in United States starts from $135.45.
- Share
$135.45
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 32 in, QLED TV
- 1366 x 768 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- 1.5 GB RAM, 8 GB Storage
- HDR
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
Onida NEXG Series 32 inch HD Ready Smart QLED TV (QZ32HI) Specs
Group: $12,500 to $17,500
Display
- 32 inch DisplayAverage
- QLED Screen
- 1366 x 768 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- Mali G31MP2
- 1.5 GB RAM, 8 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 3.67 kgHeavy
- 92 mmThick
Onida NEXG Series 32 inch HD Ready Smart QLED TV (QZ32HI) Price History
You can check the price history of Onida NEXG Series 32 inch HD Ready Smart QLED TV (QZ32HI) below. The current price is $12,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Onida NEXG Series 32 inch HD Ready Smart QLED TV (QZ32HI) vs Xiaomi G Series 32 inch HD Ready Smart QLED TV (L32MB-APIN)
Onida NEXG Series 32 inch HD Ready Smart QLED TV (QZ32HI) vs Thomson Phoenix 32 inch HD Ready Smart QLED TV (Q32H1111)
Onida NEXG Series 32 inch HD Ready Smart QLED TV (QZ32HI) vs Motorola 32HDGQMDDAQ 32 inch HD Ready Smart QLED TV
Vizio M-Series M50Q6-J01 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)Onida NEXG Series 32 inch HD Ready Smart QLED TV (QZ32HI) Full Specs
General
| Model | QZ32HI |
| Type | QLED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 Unit Contains: 1 Number TV Unit, 1 Number Remote Control, 1 Number Wall Mount Kit, 2 Number Aaa Batteries, 2 Number Stands, 4 Number Stand Screw |
| Launch Year | 2024 |
Display
| Size (Diagonal) | 32 in |
| Screen Resolution | HD Ready, 1366 x 768 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HLG |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 3.67 kg |
| Weight (with Stand) | 3.77 kg |
| Dimensions | 720 (W) x 430 (H) x 92 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 720 (W) x 475 (H) x 180 (D) mm |
Video
| Picture Processor | NexG Processor |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Sound Technology | Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| HDMI Version | 2.0 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Component Output Ports | 1 |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Graphics Processor (GPU) | Mali G31MP2 |
| RAM | 1.5 GB |
| Storage | 8 GB |
| Supported Apps | Amazon Prime Video, Netflix, Disney+ Hotstar, Sony Liv, Zee5, Jio Cinema, MX Player, You Tube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













