



Onida NEXG Series 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QZ43UI)
$261.24 • View Prices • By Onida
Onida NEXG Series 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QZ43UI) price in United States starts from $261.24.
- Share
$261.24
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 43 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- 2 GB RAM, 16 GB Storage
- HDR, Dolby Vision
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
Onida NEXG Series 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QZ43UI) Specs
Group: $22,500 to $27,500
Display
- 43 inch DisplayAverage
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Audio
- Dolby Atmos
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- 2 GB RAM, 16 GB Storage
Design
- 6 kgHeavy
- 88 mmThick
Onida NEXG Series 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QZ43UI) Price History
You can check the price history of Onida NEXG Series 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QZ43UI) below. The current price is $24,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Onida NEXG Series 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QZ43UI) vs Samsung U8400F 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UA43U8400FULXL)
Onida NEXG Series 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QZ43UI) vs LG UA8200 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43UA82006LA)
Onida NEXG Series 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QZ43UI) vs Xiaomi FX Pro Series 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (L43MB-FPIN)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
Vizio M-Series M50Q6-J01 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TVOnida NEXG Series 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QZ43UI) Full Specs
General
| Model | QZ43UI |
| Type | QLED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 Unit Contains: 1 Number TV Unit, 1 Number Remote Control, 1 Number Wall Mount Kit, 2 Number Aaa Batteries, 2 Number Stands, 4 Number Stand Screw |
Display
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HLG, Dolby Vision |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 6 kg |
| Weight (with Stand) | 6.1 kg |
| Dimensions | 958 (W) x 565 (H) x 88 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 958 (W) x 612 (H) x 220 (D) mm |
Video
| Picture Processor | Pixa Visual Engine |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| HDMI Version | 2.0 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 16 GB |
| Supported Apps | Amazon Prime Video, Netflix, Disney+ Hotstar, Sony Liv, Zee5, Jio Cinema, MX Player, You Tube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













