



Panasonic TH-43MX660DX 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV
$303.57 • Out Of Stock • By Panasonic
Panasonic TH-43MX660DX 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV price in United States starts from $303.57.
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$303.57
Search
Features
- 43 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- A55 Processor
- HDR
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
OUT OF STOCK
Panasonic TH-43MX660DX 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Specs
Group: $25,000 to $35,000
Display
- 43 inch DisplaySmall
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- A55 Processor
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 75 W Input Power
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV
Samsung The Frame LS03D 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN43LS03D) vs Samsung QN90F 50 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN50QN90FAFXZA)
Samsung QN90A 98 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN98QN90AAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K) vs Samsung QN90F 50 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN50QN90FAFXZA)
TCL QM8K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM8K) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Hisense U7 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U75QG) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)Panasonic TH-43MX660DX 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Full Specs
General
| Model | TH-43MX660DX |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | TV Set- 1N, Pedestal- 1N, Remote- 1N, Batteries- 2N, Operating Instructions- 1N, Power Cord- 1N, AV Cable- 1N, Wall Mount- 1N |
Display
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| HDR | Yes |
| Other Display Features | HDR, Vibrant Colour, Absolute Contrast, Vivid Digital Pro |
Video
| Video Formats Supported | AVI, MP4 |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Other Audio Features | Dolby Digital |
Connectivity
| USB Ports | 2 (Side) |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Component Output Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 110 - 240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption | 75 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Processor | A55 |
| Processor Cores | 4 |
| Supported Apps | Netflix. Prime Video, YouTube, SonyLiv, etc. |
| Other Smart Features | Google TV |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













