



Panasonic TH-55MX660DX 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV
$455.97 • View Prices • By Panasonic
Panasonic TH-55MX660DX 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV price in United States starts from $455.97.
- Share
$455.97
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Supported Apps: Netflix
- Prime Video
- Disney+Hotstar
- Youtube
- Operating System: Google TV
- Resolution: Ultra HD (4K) 3840 x 2160 Pixels
- Sound Output: 20 W
- Refresh Rate: 60 Hz
Panasonic TH-55MX660DX 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Specs
Group: $35,000 to $45,000
- Supported Apps: Netflix
- Prime Video
- Disney+Hotstar
- Youtube
- Operating System: Google TV
- Resolution: Ultra HD (4K) 3840 x 2160 Pixels
- Sound Output: 20 W
- Refresh Rate: 60 Hz
General
| USB | 2 |
| HDMI | 3 |
| Smart Tv | Yes |
| In The Box | TV Set- 1N, Pedestal- 1N, Remote- 1N, Batteries- 2N, Operating Instructions- 1N, Power Cord- 1N, AV Cable- 1N, Wall Mount- 1N |
| Model Name | TH-55MX660DX |
| Launch Year | 2023 |
| Screen Type | LED |
| Display Size | 139 cm (55 inch) |
| Built In Wi Fi | Yes |
| Wall Mount Included | Yes |
| HD Technology Resolution | Ultra HD (4K), 3840 x 2160 |
Dimensions
| Width X Height X Depth With Stand | 1236 mm x 784.4 mm |
| Width X Height X Depth Without Stand | 1236 mm x 718.2 mm x 22 mm |
Audio Features
| Number Of Speakers | 2 |
| Speaker Output RMS | 20 W |
Power Features
| Power Consumption | 70 W, 0.5 W (Standby) |
| Power Requirement | AC 110 - 240 V, 50/60 Hz |
Video Features
| View Angle | 178 degree |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| LED Display Type | Ultra Slim LED |
| Supported Video Formats | AVI, MP4 |
Installation Demo
| Installation Demo Details | We'll facilitate the installation and demo through authorized service engineer at your convenience The installation will be done within 48 hours of delivery of the service engineer will install your new TV, either on wall mount or on table top. Installation and demo are provided free of cost. The engineer will also help you understand your new TV's features. The process generally covers: Wall-mounted or table-top installation, as requested. Physical check of all ports, including power and USB ports. Accessories also checked. Demonstration of features and settings Quick run-through on how to operate the TV |
Smart Tv Features
| Bluetooth | Yes |
| Processor | Quad Core A55 |
| Built In Wi Fi | Yes |
| Operating System | Google TV |
| Screen Mirroring | Yes |
| Supported App Netflix | Yes |
| Supported App Youtube | Yes |
| Supported App Prime Video | Yes |
| Supported App Disney Hotstar | Yes |
Connectivity Features
| USB | 2 (Side) |
| HDMI | 3 (Side) |
Remote Control Features
| Internet Access | Yes |
Warranty
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 2 Years Warranty on Panel |
| Covered In Warranty | All Manufacturing Defects |
| Warranty Service Type | Technician Visit |
Panasonic TH-55MX660DX 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Price History
You can check the price history of Panasonic TH-55MX660DX 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV below. The current price is $41,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Panasonic TH-55MX660DX 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV vs TCL T8C 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55T8C)
TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)
Samsung The Frame LS03C 32 inch Full HD Smart QLED TV (QN32LS03CB) vs TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K)
Samsung Q8F 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN55Q8FAAFXZA) vs TCL QM6K 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55QM6K)
TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K) vs Samsung QN90F 50 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN50QN90FAFXZA)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













