




Panasonic TH-43PX740DX 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV
$347.81 • Out Of Stock • By Panasonic
Panasonic TH-43PX740DX 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV price in United States starts from $347.81.
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$347.81
Search
Features
- 43 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- 2 GB RAM, 16 GB Storage
- HDR
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
OUT OF STOCK
Panasonic TH-43PX740DX 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Specs
Group: $30,000 to $40,000
Display
- 43 inch DisplaySmall
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- 2 GB RAM, 16 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Panasonic TH-43PX740DX 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV vs Panasonic PX735D 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (TH-43PX735DX)
Vizio VQM75C 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Samsung QN90F 50 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN50QN90FAFXZA)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA)
TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K) vs Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q7FAAFXZA)
Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-65XR50)Panasonic TH-43PX740DX 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Full Specs
General
| Model | TH-43PX740DX |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 x Television U, 1 x Pedestal, 1 x Remote, 2 x Remote Batteries, 1 x AV Cable, 1 x Wall Mount Unit, 1 x User Manual, 1 x Warranty Card |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+ |
Physical Design
| Dimensions With Stand | 957 (W) x 623 (H) x 233 (D) mm |
Video
| Digital TV Reception Formats | ATV/DVB-S/S2 |
| Picture Processor | 4K Color Engine |
| Color Enhancement | Hexa Chroma Drive |
Audio
| Speaker Configuration | 2.0 Channel |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| HDMI Version | 2.1 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, ARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Apple AirPlay | Yes |
| Ethernet | Yes |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4GHz / 5GHz |
| Voice Assistant | Yes, Google Voice Assistant |
| Bluetooth | Yes |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 16 GB |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, YouTube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














