



Panasonic TH-65PX740DX 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV
$706.17 • View Prices • By Panasonic
Panasonic TH-65PX740DX 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV price in United States starts from $706.17.
- Share
$706.17
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 65 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- 2 GB RAM, 16 GB Storage
- HDR
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
Panasonic TH-65PX740DX 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Specs
Group: $57,500 to $72,500
Display
- 65 inch DisplayAverage
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- 2 GB RAM, 16 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 11.2 kgHeavy
- 97 mmThick
Panasonic TH-65PX740DX 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Price History
You can check the price history of Panasonic TH-65PX740DX 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV below. The current price is $66,980. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Panasonic TH-65PX740DX 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV vs Sony Bravia 2 II S20M2 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-65S20M2)
Panasonic TH-65PX740DX 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV vs Sony Bravia II S25BM2 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-65S25BM2)
Samsung The Frame LS03D 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN50LS03D) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Samsung QN90A 98 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN98QN90AAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)
Samsung The Frame LS03D 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN50LS03D) vs Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TVPanasonic TH-65PX740DX 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Full Specs
General
| Model | TH-65PX740DX |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | TV Set-1N, Pedestal-1N, Remote- 1N,Remote Batteries-2N, Operating Instruction Manual-1N, AV Cable-1N,Wall Mount Unit-1N |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 65 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+ |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 11.2 kg |
| Weight (with Stand) | 11.3 kg |
| Dimensions | 1445 (W) x 837 (H) x 97 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1445 (W) x 905 (H) x 272 (D) mm |
Video
| Digital TV Reception Formats | ATV/DVB-S/S2 |
| Picture Processor | 4K Color Engine |
| Upscaling | Yes |
| Color Enhancement | Hexa Chroma Drive |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| HDMI Version | 2.1 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, ARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Remote Control
| Universal Control Remote | Yes |
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Android TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4GHz / 5GHz |
| Voice Assistant | Yes, Google Voice Assistant |
| Bluetooth | Yes |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 16 GB |
| Supported Apps | Netflix, Amazon Prime Video, Youtube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













