



Samsung 43NU7090 43-inch Ultra HD 4K Smart LED TV
$400.47 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung 43NU7090 43-inch Ultra HD 4K Smart LED TV price in United States starts from $400.47.
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$400.47
Search
Features
- 43 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- 2 HDMI Ports, 1 USB Ports
- 3D TV: No
- 16:9 Ratio
OUT OF STOCK
Samsung 43NU7090 43-inch Ultra HD 4K Smart LED TV Specs
Group: $35,000 to $45,000
Display
- 43 inch DisplaySmallest
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 2 HDMI PortsAverage
- 1 USB PortAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Wifi
Design
- 9.6 kgHeavy
- 155 W Input Power
- 58.8 mmThick
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Hisense U7 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U75QG) vs Hisense Class U6 Series 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U65QF)
Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)
Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K)
TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K) vs Samsung QN90F 50 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN50QN90FAFXZA)Samsung 43NU7090 43-inch Ultra HD 4K Smart LED TV Full Specs
General
| Model | 43NU7090 |
| Type | LED |
| In The Box | TV, Remote Controller, Power cable, User manual |
Display
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Curved TV | No |
| 3D TV | No |
| Touchscreen | No |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 9.6 kg |
| Weight (with Stand) | 9.7 kg |
| Dimensions | 970.2 (W) x 563.2 (H) x 58.8 (D) mm |
Video
| Video Formats Supported | MP4 |
| Image Formats Supported | JPEG |
Audio
| Audio Formats Supported | MP3 |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
Connectivity
| USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | 2 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 100-240 V |
| Power Consumption | 155 W |
Remote Control
| Universal Control Remote | No |
| Touch Controls On Remote | No |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













