

Samsung 50NU7090 50-inch Ulta HD 4K Smart LED TV
$497.95 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung 50NU7090 50-inch Ulta HD 4K Smart LED TV price in United States starts from $497.95.
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$497.95
Search
Features
- 50 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- 2 HDMI Ports, 1 USB Ports
- 3D TV: No
- 16:9 Ratio
OUT OF STOCK
Samsung 50NU7090 50-inch Ulta HD 4K Smart LED TV Specs
Group: $40,000 to $50,000
Display
- 50 inch DisplaySmall
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 2 HDMI PortsAverage
- 1 USB PortAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Wifi
Design
- 1238.6 x 714.2 x 59.2
- 155 W Input Power
- 59.2 mmThick
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K) vs Sony Bravia 2 II 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-55S20M2)
Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Samsung Q8F 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN55Q8FAAFXZA) vs TCL QM6K 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55QM6K)
Samsung The Frame LS03D 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN50LS03D) vs Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV
Samsung Q8F 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN55Q8FAAFXZA) vs Roku Select Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (55R4C5)
Westinghouse EX Series Edgeless 32 inch HD Ready Smart LED TV (WR32EX2300) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)Samsung 50NU7090 50-inch Ulta HD 4K Smart LED TV Full Specs
General
| Model | 50NU7090 |
| Type | LED |
| In The Box | TV, Remote Controller, Power cable, User manual |
Display
| Size (Diagonal) | 50 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Curved TV | No |
| 3D TV | No |
| Touchscreen | No |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 1238.6 x 714.2 x 59.2 |
| Dimensions | 1238.6 (W) x 714.2 (H) x 59.2 (D) mm |
Video
| Video Formats Supported | MP4 |
| Image Formats Supported | JPEG |
Audio
| Audio Formats Supported | MP3 |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
Connectivity
| USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | 2 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 100-240 V |
| Power Consumption | 155 W |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











