


Samsung CU8000 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UA43CU8000KLXL)
$428.9 • View Prices • By Samsung
Samsung CU8000 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UA43CU8000KLXL) price in United States starts from $428.9.
- Share
$428.9
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 43 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- HDR
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- 178 ° Viewing Angle
Samsung CU8000 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UA43CU8000KLXL) Specs
Group: $35,000 to $45,000
Display
- 43 inch DisplaySmallest
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 8.1 kgHeavy
- 125 W Input Power
- 195 mmThick
Samsung CU8000 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UA43CU8000KLXL) Price History
You can check the price history of Samsung CU8000 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UA43CU8000KLXL) below. The current price is $40,337. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

TCL Class S4 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43S450R) vs TCL Q65 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43Q651G)
Vizio VQM75C 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Samsung Q70D 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q70D)
Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75LST9DAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K)
TCL QM8K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM8K) vs TCL QM6K 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55QM6K)
TCL Q65 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43Q651G) vs Samsung Q60D 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN43Q60D)Samsung CU8000 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UA43CU8000KLXL) Full Specs
General
| Model | UA43CU8000KLXL |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | TV, Remote, Wall Mount, Power Cable, Warranty Card, Manual |
Display
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| HDR | Yes |
| Other Display Features | HDR, Dynamic Crystal Color, Air Slim, 3 Bezel-less |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 8.1 kg |
| Weight (with Stand) | 8.4 kg |
| Dimensions | 965 (W) x 600 (H) x 195 (D) mm |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Other Audio Features | Adaptive Sound, OTS Lite, Q-Symphony |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Component Output Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Power Consumption | 125 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | WiFi 5 |
| Bluetooth | Yes |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, YouTube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












