


Samsung CU8000 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UA50CU8000KLXL)
$570.28 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung CU8000 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UA50CU8000KLXL) price in United States starts from $570.28.
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$570.28
Search
Features
- 50 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- HDR
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- 178 ° Viewing Angle
OUT OF STOCK
Samsung CU8000 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UA50CU8000KLXL) Specs
Group: $47,500 to $62,500
Display
- 50 inch DisplaySmall
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 11.2 kgHeavy
- 140 W Input Power
- 226 mmThick
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Hisense U7 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U75QG) vs Hisense Class U6 Series 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U65QF)
Samsung Q8F 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN55Q8FAAFXZA) vs LG UA77 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (55UA7700PUB)
Samsung S85F 83 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN83S85FAFXZA) vs Samsung S90F 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN77S90FAFXZA)
TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)
TCL QM8K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM8K) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Vizio VQM75C 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Samsung The Frame LS03D 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN43LS03D)Samsung CU8000 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UA50CU8000KLXL) Full Specs
General
| Country of Origin | South Korea |
| Model | UA50CU8000KLXL |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | TV, Remote, Wall Mount, Power Cable, Warranty Card, Manual |
Display
| Size (Diagonal) | 50 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| HDR | Yes |
| Other Display Features | HDR, Dynamic Crystal Color, Air Slim, 3 Bezel-less |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 11.2 kg |
| Weight (with Stand) | 11.6 kg |
| Dimensions | 1118.3 (W) x 684 (H) x 226 (D) mm |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Other Audio Features | Adaptive Sound, OTS Lite, Q-Symphony |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Component Output Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Power Consumption | 140 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | WiFi 5 |
| Bluetooth | Yes |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, YouTube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












