




Samsung BED-H Series 55 inch Ultra HD 4K Business Pro TV (BE55D-H)
$770.69 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung BED-H Series 55 inch Ultra HD 4K Business Pro TV (BE55D-H) is a 55 inches 4K LED Smart TV. It has HDR10+ support. It features 20 W 2.0 Channel speakers. Notable features include Bluetooth, 3 HDMI Ports and 1 USB Ports.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$770.69
Search
Samsung BED-H Series 55 inch Ultra HD 4K Business Pro TV (BE55D-H) price in United States is $770.69. The lowest price is available at Newegg.
Features
- 55 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- HDR
- 3 HDMI Ports, 1 USB Ports
- 16:9 Ratio
OUT OF STOCK
Samsung BED-H Series 55 inch Ultra HD 4K Business Pro TV (BE55… Specs
Group: $600 to $900
Display
- 55 inch DisplayAverage
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- HDR
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 1 USB PortAverage
- Ethernet
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
Design
- 15.9 kgHeavy
- 60.3 mmThick
Samsung BED-H Series 55 inch Ultra HD 4K Business Pro TV (BE55… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Vizio M-Series M50Q6-J01 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75LST9DAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
TCL QM6K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM6K) vs LG QNED90T 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QNED90TUA)
Samsung Q60D 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q60D) vs Panasonic W95A Series 85 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (85W95AP)
Samsung QN90A 98 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN98QN90AAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)Samsung BED-H Series 55 inch Ultra HD 4K Business Pro TV (BE55… Full Specs
General
| Model | BE55D-H |
| Type | LED |
Display
| Size (Diagonal) | 55 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Brightness | 300 nit |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 15.9 kg |
| Weight (with Stand) | 16.4 kg |
| Dimensions | 1234.1 (W) x 710.8 (H) x 60.3 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1234.1 (W) x 758 (H) x 237 (D) mm |
Video
| Picture Processor | Crystal Processor 4K |
Audio
| Speaker Configuration | 2.0 Channel |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Adaptive Sound | Yes |
| Other Audio Features | Q-Symphony |
Connectivity
| USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Ethernet | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Tizen 8.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | WiFi 5 |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














