





Samsung DU7200 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN65DU7200FXZA)
$538.07 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung DU7200 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN65DU7200FXZA) is a 65 inches 4K LED Smart TV running Tizen. It has HDR10+ support. It features 20 W 2.0 Channel speakers. Notable features include AirPlay, ALLM, Bluetooth, 3 HDMI Ports and 1 USB Ports.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$538.07
Search
Samsung DU7200 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN65DU7200FXZA) price in United States is $538.07. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 65 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- HDR
- 3 HDMI Ports, 1 USB Ports
- Supports Apps & Games
OUT OF STOCK
Samsung DU7200 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN65DU7200FXZA) Specs
Group: $450 to $650
Display
- 65 inch DisplayLarge
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 1 USB PortAverage
- Ethernet
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 15.92 kgHeavy
- 140 W Input Power
- 60.96 mmThick
Samsung DU7200 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN65DU7200FXZA) Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Vizio M-Series M50Q6-J01 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
LG evo C4 42 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED42C4PUA) vs Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA)
Samsung QN90A 98 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN98QN90AAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
TCL QM8K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM8K) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs LG UA77 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (55UA7700PUB)Samsung DU7200 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN65DU7200FXZA) Full Specs
General
| Model | UN65DU7200FXZA |
| Type | LED |
Display
| Size (Diagonal) | 65 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG |
| Anti Reflection | Yes |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 15.92 kg |
| Weight (with Stand) | 16.42 kg |
| Dimensions | 1452.88 (W) x 833.12 (H) x 60.96 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1452.9 (W) x 834 (H) x 60.6 (D) mm |
Video
| Filmmaker Mode | Yes |
| Picture Processor | Crystal Processor 4K |
| Upscaling | Yes, 4K Upscaling |
| Wide Color Gamut | Yes, PurColor |
| Contrast Enhancement | Mega Contrast |
| Motion Enhancement | Motion Xcelerator |
Audio
| Speaker Configuration | 2.0 Channel |
| Speaker Direction | Down Firing |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Adaptive Sound | Yes |
| Other Audio Features | Q-Symphony, OTS Lite |
Connectivity
| USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI CEC | Yes, Anynet+ |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC/ARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Apple AirPlay | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| HGiG | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC110-120V~ 50/60Hz |
| Power Consumption | 140 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Universal Control Remote | Yes |
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Tizen |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | Wi-Fi 5 |
| Voice Assistant | Yes, Alexa, Google Assistant |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Disney+, Prime Video, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















