




Samsung Q6F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q6FAAFXZA)
$547.99 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung Q6F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q6FAAFXZA) is a 75 inches 4K QLED Smart TV running Tizen. It has HDR10+ support. It features 20 W 2.0 Channel speakers. Notable features include Variable Refresh Rate, ALLM, Bluetooth, 3 HDMI Ports and 1 USB Ports.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$547.99
Search
Samsung Q6F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q6FAAFXZA) price in United States is $547.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 75 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- HDR
- 3 HDMI Ports, 1 USB Ports
- Supports Apps & Games
OUT OF STOCK
Samsung Q6F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q6FAAFXZA) Specs
Group: $450 to $650
Display
- 75 inch DisplayLarge
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 1 USB PortAverage
- Ethernet
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
Design
- 22.41 kgHeavy
- 215 W Input Power
- 76.2 mmThick
Samsung Q6F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q6FAAFXZA) Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Samsung M80H 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65M80H) vs TCL QM6K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM6K)
Samsung QN80F 75 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN75QN80FAFXZA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K) vs Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q7FAAFXZA)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
Samsung Q8F 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q8FAAFXZA) vs TCL QM6K 85 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (85QM6K)Samsung Q6F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q6FAAFXZA) Full Specs
General
| Model | QN75Q6FAAFXZA |
| Type | QLED |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 75 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG |
| Anti Reflection | Yes |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 22.41 kg |
| Weight (with Stand) | 22.82 kg |
| Dimensions | 1668.78 (W) x 957.58 (H) x 76.2 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1668.78 (W) x 1005.84 (H) x 279.4 (D) mm |
Video
| Digital TV Reception Formats | ATSC/Clear QAM |
| Filmmaker Mode | Yes |
| Picture Processor | Q4 Lite Processor |
| Upscaling | Yes |
| Contrast Enhancement | Mega Contrast |
| Color Enhancement | Color Booster |
| Motion Enhancement | Motion Xcelerator |
Audio
| Speaker Configuration | 2.0 Channel |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Adaptive Sound | Yes |
| Other Audio Features | Object Tracking Sound Lite |
Connectivity
| USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI CEC | Yes, Anynet+ |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC/ARC |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes |
| HGiG | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC110-120V~ 50/60Hz |
| Power Consumption | 215 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Tizen |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | Wi-Fi 5 |
| Voice Assistant | Yes, Alexa |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, HBO Max, Apple TV, etc. |
| Other Smart Features | SmartThings Hub / Matter Hub / IoT-Sensor Functionality / Quick Remote, Mobile to TV, Sound Mirroring, Wireless TV On |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















