




TCL X11L 98 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (98X11L)
$8,720 • Out Of Stock • By TCL
TCL X11L 98 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (98X11L) is a 98 inches 4K QLED Smart TV running Google TV. It has a 144 Hz refresh rate and Dolby Vision and HDR10+ support. Notable features include AirPlay, Dolby Atmos, Variable Refresh Rate, ALLM and Bluetooth.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$8,720
Search
TCL X11L 98 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (98X11L) price in United States is $8,720. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 98 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- HDR, Dolby Vision, High Frame Rate (HFR)
- 4 HDMI Ports, 3 USB Ports
- Dolby Audio, Dolby Atmos
- 178 ° Viewing Angle
OUT OF STOCK
TCL X11L 98 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (98X11L) Specs
Group: $7,500 to $9,500
Display
- 98 inch DisplayLarge
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 144 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- Dolby Audio, Dolby Atmos
Connectivity
- 4 HDMI PortsAverage
- 3 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 66 kgHeavy
- 20.32 mmThick
TCL X11L 98 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (98X11L) Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
TCL QM8K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM8K) vs TCL QM6K 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55QM6K)
Samsung The Frame LS03D 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN43LS03D) vs TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K)
TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Samsung The Frame LS03C 32 inch Full HD Smart QLED TV (QN32LS03CB) vs TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K)TCL X11L 98 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (98X11L) Full Specs
General
| Model | 85X11L |
| Type | QLED |
Display
| Size (Diagonal) | 98 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Brightness | Up to 10,000 Peak Nits |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision |
| High Frame Rate (HFR) | Yes, 4K@144HZ |
| Anti Reflection | Yes |
| Dimming Technology | SQD-Mini LED |
| Other Display Features | Motion Rate 480 with MEMC Frame Insertion |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 66 kg |
| Weight (with Stand) | 67.5 kg |
| Dimensions | 2166.62 (W) x 1264.92 (H) x 20.32 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 2166.62 (W) x 1313.18 (H) x 419.1 (D) mm |
Video
| Video Formats Supported | H.264, H.265, MPEG1/2/4, WMV, VC1, VP9, AV1 |
| Image Formats Supported | JPEG, PNG, BMP |
| Filmmaker Mode | Yes |
| Picture Processor | TSR AI Processor |
| Picture Modes | Vivid, Low Power, Sports, Filmmaker Mode, Movie, Game, PC, Intelligent |
| Upscaling | Yes |
| Other Video Features | IMAX Enhanced |
Audio
| Audio Formats Supported | AAC, MP3, FLAC |
| Sound Technology | Dolby Audio, Dolby Atmos, DTS:X |
| Sound Modes | Movie, Music, Speech, Game, Night, Sport, Custom |
| Other Audio Features | Audio by Bang & Olufsen |
Connectivity
| USB Ports | 3 |
| HDMI Ports | 4 |
| HDMI Version | 2.1 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC (HDMI 1) |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Apple AirPlay | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium Pro |
| HGiG | Yes |
| Game Optimizer | Yes, Game Accelerator 288 |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Remote Control
| Universal Control Remote | Yes |
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | Wi-Fi 6 |
| Voice Assistant | Yes, Amazon Alexa, Google Assistant |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| Supported Apps | Netflix, HBO Max, Apple TV, Prime Video, YouTube, etc. |
| Other Smart Features | Hands-Free Voice Control |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















