




Samsung R85H 55 inch Ultra HD 4K Smart Micro RGB TV (MRA55R85HAULXL)
$1,381.42 • View Prices • By Samsung
Samsung R85H 55 inch Ultra HD 4K Smart Micro RGB TV (MRA55R85HAULXL) price in United States starts from $1,381.42.
- Share
$1,381.42
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 55 in, Micro RGB TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 30 W Output
- HDR, High Frame Rate (HFR)
- 4 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Dolby Atmos
Samsung R85H 55 inch Ultra HD 4K Smart Micro RGB TV (MRA55R85H… Specs
Group: $112,500 to $137,500
Display
- 55 inch DisplaySmallest
- Micro RGB Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 144 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- Dolby Atmos
- 2 Speakers
- 30 W Speaker Output
Connectivity
- 4 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 14.6 kgHeavy
- 52.07 mmThick
Samsung R85H 55 inch Ultra HD 4K Smart Micro RGB TV (MRA55R85H… Price History
You can check the price history of Samsung R85H 55 inch Ultra HD 4K Smart Micro RGB TV (MRA55R85HAULXL) below. The current price is $132,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Samsung R85H 55 inch Ultra HD 4K Smart Micro RGB TV (MRA55R85HAULXL) vs Samsung DUE76 55 inch Ultra HD 4K Smart TV (UA55DUE76AKLXL)
Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
Samsung The Frame LS03D 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN50LS03D) vs Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV
TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
TCL Q65 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43Q651G) vs Samsung Q60D 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN43Q60D)Samsung R85H 55 inch Ultra HD 4K Smart Micro RGB TV (MRA55R85H… Full Specs
General
| Model | MRA55R85HAULXL |
| Type | Micro RGB |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 x Television U, 1 x Remote, 1 x Power Cable, 2 x AAA Batteries, 1 x Table Stand, 1 x Warranty Card, 1 x User Manual |
| Launch Year | 2026 |
Display
| Size (Diagonal) | 55 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG |
| High Frame Rate (HFR) | Yes, 4K 144 Hz (for HDMI 1/2/3/4), DLG - 240 Hz |
| Anti Reflection | Yes |
| Dimming Technology | Ultimate Micro Dimming |
| Other Display Features | Micro RGB HDR+, Auto HDR Remastering |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 14.6 kg |
| Weight (with Stand) | 14.9 kg |
| Dimensions | 1224.03 (W) x 707.9 (H) x 52.07 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1224.03 (W) x 743.97 (H) x 217.93 (D) mm |
Video
| Filmmaker Mode | Yes |
| Picture Processor | Micro RGB AI Engine |
| Upscaling | Yes, 4K AI Upscaling |
| Wide Color Gamut | Yes |
| Contrast Enhancement | Real Depth Enhancer |
| Color Enhancement | Micro RGB Color Booster Pro |
Audio
| Speaker Configuration | 2.0 Channel |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 30 W |
| Output Per Speaker | 15 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
| Adaptive Sound | Yes, Adaptive Sound Pro |
| Other Audio Features | AI Sound Controller, Object Tracking Sound Lite, Active Voice Amplifier Pro |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 4 |
| HDMI Version | 2.1 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI CEC | Yes, Anynet+ |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Apple AirPlay | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes |
| Adaptive Sync | Yes, FreeSync Premium Pro, Hue Sync |
| HGiG | Yes |
| Game Optimizer | Yes, AI Gaming Optimizer |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
| Other Gaming Features | Dynamic Black EQ, Super Ultra Wide Game View, Mini Map Zoom, AI Auto Game Mode, Game Motion Plus |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC220-240 V~ 50/60 Hz |
| Power Saving Mode | Yes |
Remote Control
| Universal Control Remote | Yes |
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Tizen |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4GHz, 5GHz |
| Wifi Version | Wi-Fi 6E |
| Voice Assistant | Yes, Alexa |
| Voice Search | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| Social Media Integration | Yes |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Apple TV, YouTube, etc. |
| Other Smart Features | SmartThings Hub / Matter Hub / IoT-Sensor Functionality / Quick Remote, Mobile to TV, TV initiates mirroring, Sound Mirroring, Wireless TV On |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














