



Samsung U8000F 58 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN58U8000FFXZA)
$697.42 • View Prices • By Samsung
Samsung U8000F 58 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN58U8000FFXZA) is a 58 inches 4K LED Smart TV running Tizen. It has HDR10+ support. It features 20 W 2.0 Channel speakers. Notable features include AirPlay, Variable Refresh Rate, ALLM, Bluetooth and 3 HDMI Ports.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Samsung U8000F 58 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN58U8000FFXZA) price in United States is $697.42. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 58 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- HDR
- 3 HDMI Ports, 1 USB Ports
- Supports Apps & Games
Samsung U8000F 58 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN58U8000FFXZA) Specs
Group: $550 to $850
Display
- 58 inch DisplayLarge
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 1 USB PortAverage
- Ethernet
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 12.02 kgHeavy
- 150 W Input Power
- 76.2 mmThick
Samsung U8000F 58 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN58U8000FFXZA) Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Samsung U8000F 58 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN58U8000FFXZA) Price History
You can check the price history of Samsung U8000F 58 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN58U8000FFXZA) below. The current price is $697.42. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
Vizio M-Series M50Q6-J01 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G)
LG evo G4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65G4SUB) vs Vizio VQM65C 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
TCL Q65 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43Q651G) vs Samsung Q60D 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN43Q60D)
Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K)Samsung U8000F 58 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN58U8000FFXZA) Full Specs
General
| Model | UN58U8000FFXZA |
| Type | LED |
| In The Box | Samsung Smart TV, Remote , Power Cable, User Manual |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 58 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 12.02 kg |
| Weight (with Stand) | 12.29 kg |
| Dimensions | 1285.24 (W) x 749.3 (H) x 76.2 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1285.24 (W) x 800.1 (H) x 220.98 (D) mm |
Video
| Digital TV Reception Formats | ATSC/Clear QAM |
| Filmmaker Mode | Yes |
| Picture Processor | Crystal Processor 4K |
| Upscaling | Yes, 4K Upscaling |
| Contrast Enhancement | Mega Contrast |
| Color Enhancement | Color Booster |
| Motion Enhancement | Motion Xcelerator |
Audio
| Speaker Configuration | 2.0 Channel |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Other Audio Features | Object Tracking Sound Lite |
Connectivity
| USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI CEC | Yes, Anynet+ |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC/ARC |
| Apple AirPlay | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes |
| HGiG | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC110-120V~ 50/60Hz |
| Power Consumption | 150 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Universal Control Remote | Yes |
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Tizen |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Disney+, HBO Max, YouTube, etc. |
| Other Smart Features | Samsung TV Plus, SmartThings Hub / Matter Hub / IoT-Sensor Functionality / Quick Remote, Mobile to TV, Sound Mirroring, Wireless TV On |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














