





Samsung Vision AI S90H 83 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN83S90HAEXZA)
$3,919.82 • View Prices • By Samsung
Samsung Vision AI S90H 83 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN83S90HAEXZA) is a 83 inches 4K OLED Smart TV running Tizen. It has a 100 Hz refresh rate and HDR10+ support. It features 40 W 2.1 Channel speakers. Notable features include AirPlay, Variable Refresh Rate, ALLM, Bluetooth and 4 HDMI Ports.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Samsung Vision AI S90H 83 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN83S90HAEXZA) price in United States is $3,919.82. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 83 in, OLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 40 W Output
- HDR
- 4 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Supports Apps & Games
Samsung Vision AI S90H 83 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN83… Specs
Group: $3,500 to $4,500
Display
- 83 inch DisplayAverage
- OLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 100 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- 40 W Speaker Output
Connectivity
- 4 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 34.8 kgHeavy
- 44.9 mmThick
Samsung Vision AI S90H 83 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN83… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Samsung Vision AI S90H 83 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN83… Price History
You can check the price history of Samsung Vision AI S90H 83 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN83S90HAEXZA) below. The current price is $3,919.82. Over the past month, there has been a increase of $2 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
TCL QM8K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM8K) vs TCL QM6K 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55QM6K)
Vizio VQM75C 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Samsung Q70D 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q70D)
Samsung Q8F 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN55Q8FAAFXZA) vs Roku Select Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (55R4C5)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)Samsung Vision AI S90H 83 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN83… Full Specs
General
| Model | QN83S90HAEXZA |
| Type | OLED |
| Launch Year | 2026 |
Display
| Size (Diagonal) | 83 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 100 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG |
| Anti Reflection | Yes |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 34.8 kg |
| Weight (with Stand) | 36.6 kg |
| Dimensions | 1850.9 (W) x 1062.74 (H) x 44.9 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1850.9 (W) x 1132.84 (H) x 359 (D) mm |
Video
| Filmmaker Mode | Yes |
| Picture Processor | NQ4 AI Gen3 Processor |
| Upscaling | Yes, 4K AI Upscaling Pro |
| Wide Color Gamut | Yes |
| Contrast Enhancement | Real Depth Enhancer |
| Color Enhancement | Colour Booster Pro |
| Motion Enhancement | Motion Xcelerator 165 Hz |
| Other Video Features | AI Motion Enhancer Pro, OLED HDR+ |
Audio
| Speaker Configuration | 2.1 Channel |
| Total Speaker Output | 40 W |
| Adaptive Sound | Yes, Adaptive Sound Pro |
| Other Audio Features | Object Tracking Sound Lite |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 4 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI CEC | Yes, Anynet+ |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Apple AirPlay | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes, upto 165Hz |
| Adaptive Sync | Yes, FreeSync Premium Pro |
| HGiG | Yes |
| Game Optimizer | Yes, Game Motion Plus |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
| Other Gaming Features | Dynamic Black EQ |
Remote Control
| Universal Control Remote | Yes |
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Tizen |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| Supported Apps | Netflix, Apple TV, HBO Max, Prime Video, YouTube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















