




Samsung Vision AI S85H 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (55S85H)
$1,497.99 • View Prices • By Samsung
Samsung Vision AI S85H 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (55S85H) is a 55 inches 4K OLED Smart TV running Tizen. It has a 100 Hz refresh rate and HDR10+ support. It features 20 W 2.0 Channel speakers with Dolby Atmos. Notable features include AirPlay, Variable Refresh Rate, ALLM, Bluetooth and 4 HDMI Ports.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Samsung Vision AI S85H 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (55S85H) price in United States is $1,497.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 55 in, OLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- HDR
- 4 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Dolby Atmos
Samsung Vision AI S85H 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (55S8… Specs
Group: $1,250 to $1,750
Display
- 55 inch DisplaySmall
- OLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 100 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- Dolby Atmos
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 4 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
Design
- 13 kgHeavy
- 33.9 mmThick
Samsung Vision AI S85H 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (55S8… Prices
4% (price increased by $64 in one month)
Samsung Vision AI S85H 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (55S8… Price History
You can check the price history of Samsung Vision AI S85H 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (55S85H) below. The current price is $1,497.99. Over the past month, there has been a increase of $64 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K)
Samsung Q8F 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN55Q8FAAFXZA) vs TCL QM6K 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55QM6K)
Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV
Vizio VQM75C 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K)Samsung Vision AI S85H 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (55S8… Full Specs
General
| Model | 55S85H |
| Type | OLED |
| Launch Year | 2026 |
Display
| Size (Diagonal) | 55 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 100 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG |
| Anti Reflection | Yes |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 13 kg |
| Weight (with Stand) | 13.4 kg |
| Dimensions | 1225.7 (W) x 705.6 (H) x 33.9 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1225.7 (W) x 764.4 (H) x 235.3 (D) mm |
Video
| Filmmaker Mode | Yes |
| Picture Processor | NQ4 AI Gen2 Processor |
| Upscaling | Yes, 4K AI Upscaling |
| Contrast Enhancement | Real Depth Enhancer |
| Color Enhancement | Color Booster Pro |
| Motion Enhancement | Motion Xcelerator 120 Hz |
| Other Video Features | Auto HDR Remastering |
Audio
| Speaker Configuration | 2.0 Channel |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
| Adaptive Sound | Yes, Adaptive Sound Pro |
| Other Audio Features | Object Tracking Sound Lite |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 4 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI CEC | Yes, Anynet+ |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Apple AirPlay | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium, G-SYNC |
| Game Optimizer | Yes, Game Motion Plus |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Tizen |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | Wi-Fi 6E |
| Voice Assistant | Yes, Alexa |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| Other Smart Features | SmartThings Hub / Matter Hub / IoT-Sensor Functionality / Quick Remote, Works with AI Speaker, Far-Field Voice Interaction, Mobile to TV, TV initiates mirroring, Sound Mirroring, Wireless TV On |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















