



Sansui JSW43FHG5 43 inch Full HD Smart LED TV
$216.51 • View Prices • By Sansui
Sansui JSW43FHG5 43 inch Full HD Smart LED TV price in United States starts from $216.51.
- Share
$216.51
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 43 in, LED TV
- Full HD, 1920 x 1080 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- 1 GB RAM, 8 GB Storage
- HDR
- 2 HDMI Ports, 2 USB Ports
Sansui JSW43FHG5 43 inch Full HD Smart LED TV Specs
Group: $17,500 to $22,500
Display
- 43 inch DisplayAverage
- LED Screen
- Full HD, 1920 x 1080 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- Dolby Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 2 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Wifi
- 1 GB RAM, 8 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 87 mmThick
Sansui JSW43FHG5 43 inch Full HD Smart LED TV Price History
You can check the price history of Sansui JSW43FHG5 43 inch Full HD Smart LED TV below. The current price is $19,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Hisense U7 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U75QG) vs Hisense Class U6 Series 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U65QF)
Samsung The Frame LS03D 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN43LS03D) vs TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K)
TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K) vs TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K)
Vizio VQM75C 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Samsung Q70D 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q70D)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)Sansui JSW43FHG5 43 inch Full HD Smart LED TV Full Specs
General
| Model | JSW43FHG5 |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 Piece TV, 1 Piece User Manual, 1 Piece Remote Control, 1 Set Base Stand, 1 Pair Screws, 1 Pair Batteries, 1 Piece Wall Mounting Set |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HLG |
Physical Design
| Dimensions With Stand | 957 (W) x 610 (H) x 195 (D) mm |
Video
| Filmmaker Mode | Yes |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Sound Technology | Dolby Audio |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 2 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Component Output Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Ethernet | Yes |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Android TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4 GHz, 5GHz |
| Voice Assistant | Yes, Google Assistant |
| RAM | 1 GB |
| Storage | 8 GB |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













