


Sansui JSW55GSQLED 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
$422.57 • Out Of Stock • By Sansui
Sansui JSW55GSQLED 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV price in United States starts from $422.57.
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$422.57
Search
Features
- 55 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- CA53 Processor, 2 GB RAM, 16 GB Storage
- HDR
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
OUT OF STOCK
Sansui JSW55GSQLED 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Specs
Group: $35,000 to $45,000
Display
- 55 inch DisplayAverage
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- CA53 Processor
- 2 GB RAM, 16 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Discuss
4 Comments Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K) vs TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K)
Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q7FAAFXZA)
Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K)
Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-65XR50)
TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K) vs Samsung QN90F 50 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN50QN90FAFXZA)
Samsung Q8F 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q8FAAFXZA) vs TCL QM6K 85 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (85QM6K)Sansui JSW55GSQLED 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Full Specs
General
| Model | JSW55GSQLED |
| Type | QLED |
| Warranty | 2 Year |
| In The Box | 1 Piece LED TV, 1 Set Stand Base, 1 Piece Wall Mounting Set, 2 Pair Screws, 1 Piece User Manual, 1 Piece Warranty Card, 1 Piece Remote Control, 1 Pair Battery |
Display
| Size (Diagonal) | 55 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+ |
| Other Display Features | HDR 10+, Wide Color Gamut |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Component Output Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4 GHz/ 5GHz |
| Bluetooth | Yes |
| Processor | CA53 |
| Processor Cores | 4 |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 16 GB |
| Social Media Integration | No |
| Supported Apps | Prime Video, Netflix, Disney + Hotstar, YouTube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












