
Thomson OathPro 2020 65-inch Ultra HD 4K Smart LED TV
$502.21 • Out Of Stock • By Thomson
Thomson OathPro 2020 65-inch Ultra HD 4K Smart LED TV price in United States starts from $502.21.
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$502.21
Search
Features
- 64.57 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 30 W Output
- CA53 Quad Core Processor, 1.75 GB RAM, 8 GB Storage
- HDR, Dolby Vision
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
OUT OF STOCK
Thomson OathPro 2020 65-inch Ultra HD 4K Smart LED TV Specs
Group: $45,000 to $55,000
Display
- 64.57 inch DisplayLarge
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- 2 Speakers
- 30 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- CA53 Quad Core Processor
- Mali 450
- 1.75 GB RAM, 8 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
LG evo C4 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77C4PUA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75LST9DAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Samsung Q8F 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q8FAAFXZA) vs TCL QM6K 85 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (85QM6K)Thomson OathPro 2020 65-inch Ultra HD 4K Smart LED TV Full Specs
General
| Model | 65 OATHPRO 2020 |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 TV Unit, Remote, 2 AAA Batteries, Wallmount, Manual |
Display
| Size (Diagonal) | 64.57 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Curved TV | No |
| 3D TV | No |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Touchscreen | No |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HLG, Dolby Vision |
| Other Display Features | Dolby Vision, 4K HDR 10, MEMC 60 Hz, 10 Bit Display, HLG, Cast, YouTube 4K Stream, Immersive Viewing Experience |
Video
| Video Formats Supported | MP4, MPEG, MPG, MKV, AVI, FLV, ASF |
| Image Formats Supported | JPEG, PNG |
| Other Video Features | Dolby Vision, 4K HDR 10, MEMC 60 Hz, 10 Bit Display, HLG, Cast, YouTube 4K Stream, Immersive Viewing Experience |
Audio
| Audio Formats Supported | MP3, MPEG1/2/2.5, AAC, HEAAC, ASF, WMA |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 30 W |
| Output Per Speaker | 15 W |
| Other Audio Features | DTS TruSurround, Dolby Digital Plus |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Component Output Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 100 - 240 V |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Universal Control Remote | No |
| Touch Controls On Remote | No |
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Custom Android |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Processor | CA53 Quad Core |
| Processor Cores | 4 |
| Graphics Processor (GPU) | Mali 450 |
| RAM | 1.75 GB |
| Storage | 8 GB |
| Supported Apps | Disney+ Hotstar, Sony Liv, Zee5, Voot, HBO, Eros Now, MX Player TV, Alt Balaji and Many More, etc. |
| Other Smart Features | Android (Google Assistant & Chromecast in-built) |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










