


Westinghouse Edgeless 58 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (WX58UA4800)
$334.99 • Out Of Stock • By Westinghouse
Westinghouse Edgeless 58 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (WX58UA4800) is a 58 inches 4K LED Smart TV. It has Dolby Vision support. It features 16 W speakers. Notable features include AirPlay, Bluetooth, 3 HDMI Ports and 1 USB Ports.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$334.99
Search
Westinghouse Edgeless 58 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (WX58UA4800) price in United States is $334.99. The lowest price is available at Walmart.
Features
- 58 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 16 W Output
- HDR, Dolby Vision
- 3 HDMI Ports, 1 USB Ports
- 178 ° Viewing Angle
OUT OF STOCK
Westinghouse Edgeless 58 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (WX58UA… Specs
Group: $250 to $450
Display
- 58 inch DisplayLarge
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- 2 Speakers
- 16 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 1 USB PortAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
Design
- 88.9 mmThick
Westinghouse Edgeless 58 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (WX58UA… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Vizio M-Series M50Q6-J01 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G)
Toshiba C350 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LCD TV (75C350LU) vs Hisense Class A6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (75A6H)
Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
LG evo C4 42 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED42C4PUA) vs Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA)
LG evo G4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65G4SUB) vs Vizio VQM65C 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K)Westinghouse Edgeless 58 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (WX58UA… Full Specs
General
| Model | WX58UA4800 |
| Type | LED |
Display
| Size (Diagonal) | 58 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Backlight Type | Direct LED |
| Brightness | 250 nits |
| Contrast Ratio | 1200:01:00 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HLG, Dolby Vision |
Physical Design
| Dimensions | 1285.24 (W) x 495.3 (H) x 88.9 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1285.24 (W) x 805.18 (H) x 350.52 (D) mm |
Video
| Digital TV Reception Formats | ATSC 1.0 |
| Picture Modes | Standard, Vivid, Theater, Energy Saving, Sports, Game, Custom |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 16 W |
| Output Per Speaker | 8 W |
| Sound Technology | Dolby Digital+ |
Connectivity
| USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | 3 |
| HDMI Version | 2.1 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| HDCP | Yes, HDCP 2.2 |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Apple AirPlay | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 110V-240V, ~50/60Hz |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Xumo TV |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4GHz, 5GHz |
| Wifi Version | WIFI5 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Disney+, Apple TV, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










