
Acer AR10HFATLH2C2CR24D 10 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$147.2 • Out Of Stock • By Acer
Acer AR10HFATLH2C2CR24D 10 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $147.2.
- Share
This Washing Machine is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$147.2
Search
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 10 kg Capacity
- Helix Pulsator
- LED Display
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
- Child Lock, Shock Proof
OUT OF STOCK
Acer AR10HFATLH2C2CR24D 10 Kg Fully Automatic Top Load Washing… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 10 kg Capacity
- Helix Pulsator
- LED Display
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
- Child Lock, Shock Proof
General
| Country of Origin | India |
| Brand | Acer |
| Model | AR10HFATLH2C2CR24D |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | LED Display |
| Control Type | Buttons |
| Sales Package | 1 U Washing Machine Unit, 1 Water Inlet Hose, 1 Water Drain Hose, 1 Rat Mesh, 1 User Manual, 1 Warranty Card |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 42.5 kg |
| Height | 106 cm |
| Width | 60.5 cm |
| Depth | 62 cm |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
Technical
| Capacity | 10 kg |
| Method of Washing | Helix Pulsator |
| Built-in Heater | Yes |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
| Remote Diagnostics | No |
| Automatic Updates | No |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Steam Wash | Yes |
| Eco Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Delicate, Mixed Fabric, 12 Wash Programs |
Power Features
| Power Required | AC 220-240V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector |
Warranty
| Warranty | 2 years, Warranty on Product and 10 Years Warranty on Motor |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts |
| Not Covered in Warranty | Outer Cabinet and Plastic Parts |
| Warranty Type | Manufacturer |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Huawei Mate 80 Pro vs Huawei Mate 80 Pro Max
Motorola Moto G 5G 2026 vs Motorola Moto G Play (2026)
Motorola Moto G Stylus 5G 2025 vs Motorola Razr 2025
Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro 4G
Samsung Galaxy S25 FE vs Samsung Galaxy S23 Ultra
Samsung Galaxy Z Flip 5 vs Samsung Galaxy Z Flip 7Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










