



Bosch WGA244ZPIN 9 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
$425.03 • View Prices • By Bosch
Bosch WGA244ZPIN 9 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine price in United States starts from $425.03.
- Share
$425.03
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 9 kg Capacity
- Tumble
- LED Display
- Inverter Technology
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
Bosch WGA244ZPIN 9 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 9 kg Capacity
- Tumble
- LED Display
- Inverter Technology
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
General
| Brand | Bosch |
| Model | WGA244ZPIN |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | LED Display |
| Control Type | Touch, Mechanical Knob |
| Launch Year | 2024 |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, User Manual, Components of Water Inlet Hose, Tapping Screw & Warranty Card |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 73.8 kg |
| Height | 84.8 cm |
| Width | 59 cm |
| Depth | 59.8 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
Technical
| Capacity | 9 kg |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| Method of Washing | Tumble |
| Built-in Heater | Yes |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
| Remote Diagnostics | No |
| Smart Diagnostics | No |
| Automatic Updates | No |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Easy Care | Yes |
| Other Washing Modes | Synthetic, Mixed Fabric, Delicate, Wool, Clean Tub, Blanket |
Power Features
| Power Required | AC 220V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Load Balancing | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector |
Warranty
| Warranty | 3 years, Warranty on Product and 12 Years Warranty on Digital Inverter Motor |
| Warranty Type | Comprehensive |
Bosch WGA244ZPIN 9 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine Price History
You can check the price history of Bosch WGA244ZPIN 9 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine below. The current price is $40,790. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Bosch WGA244ZPIN 9 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs Bosch WGA244ZTIN 9 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
Motorola Edge 2025 vs Motorola Moto G Power 5G 2025
OnePlus 15R vs Xiaomi 15T Pro

Apple iPhone SE 4 vs Apple iPhone 17e
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













