



Contoure WH-2700W 2.7 cu ft Fully Automatic Front Load Washer only
$979.99 • View Prices • By CONTOURE
Contoure WH-2700W 2.7 cu ft Fully Automatic Front Load Washer only is an Inverter Fully Automatic Front Load Washing Machine. It has a maximum spin speed of 1400 RPM. Notable features include Inbuilt Heater, Anti-Vibration, Child Lock, Delay Start and Load Balancing.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Contoure WH-2700W 2.7 cu ft Fully Automatic Front Load Washer only price in United States is $979.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Washer
- Fully Automatic, Front Load
- 2.7 cu ft Capacity
- LED Display
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Inbuilt Heater, Timer
- Door Lock, Child Lock, Shock Proof
Contoure WH-2700W 2.7 cu ft Fully Automatic Front Load Washer … Specs
- Washer
- Fully Automatic, Front Load
- 2.7 cu ft Capacity
- LED Display
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Inbuilt Heater, Timer
- Door Lock, Child Lock, Shock Proof
General
| Brand | Contoure |
| Model | WH-2700W |
| Type | Washer |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | LED Display |
| Control Type | Touch, Mechanical Knob |
| Sales Package | 1 U Washer, Hose Drain, Hose Inlet, User Manual, Installation guide |
Design and Body
| Drum Type | Stainless Steel |
| Height | 85.09 cm |
| Width | 59.69 cm |
| Depth | 65.02 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Glass Type | Tempered Glass |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
Technical
| Capacity | 2.7 cu ft |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| Built-in Heater | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
| Smart Diagnostics | No |
Washing Modes
| Other Washing Modes | 16 Wash Cycles |
Power Features
| Power Required | 120V |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Load Balancing | Yes |
| Anti Vibration Technology | Yes |
Contoure WH-2700W 2.7 cu ft Fully Automatic Front Load Washer … Prices
2% (price increased by $21 in one month)
Contoure WH-2700W 2.7 cu ft Fully Automatic Front Load Washer … Price History
You can check the price history of Contoure WH-2700W 2.7 cu ft Fully Automatic Front Load Washer only below. The current price is $979.99. Over the past month, there has been a increase of $21 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



























