



Godrej WTEON ADA 80 5.0 FEFN 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$177.52 • View Prices • By Godrej
Godrej WTEON ADA 80 5.0 FEFN 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $177.52.
- Share
$177.52
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 8 kg Capacity
- Pulsator
- Advanced Digital Display
- Polypropylene Tub
- Timer, Self Clean
- Child Lock, Shock Proof
Godrej WTEON ADA 80 5.0 FEFN 8 kg Fully Automatic Top Load Was… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 8 kg Capacity
- Pulsator
- Advanced Digital Display
- Polypropylene Tub
- Timer, Self Clean
- Child Lock, Shock Proof
General
| Brand | Godrej |
| Model | WTEON ADA 80 5.0 FEFN |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | Advanced Digital Display |
| Sales Package | Washing Machine, User Manual, Warranty Card |
Design and Body
| Tub Material | Polypropylene |
| Weight | 32.9 kg |
| Height | 102 cm |
| Width | 54 cm |
| Depth | 55 cm |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator |
Technical
| Capacity | 8 kg |
| Spin Motor | 430 W |
| Maximum Spin Speed | 650 RPM |
| Method of Washing | Pulsator |
| Built-in Heater | No |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Eco Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Delicate, Mixed Fabric, 10 Wash Program |
Power Features
| Power Required | AC 220-240V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | No |
| Extra Features | Water Level Selector, Super Dry, Anti Rust Cabinet, Auto Resume, Cloth Load Sensor, Magic Lint Filter with scrubber panel, Tub Clean, Delay Start, Special Sari Wash, Water Protected Rear Control Panel, Durable Lid, Soft Close Lid, Power Wash Technology, Acu Wash Drum, Quadra Steel Pulsator, Cascade Waterfall Effect |
Warranty
| Warranty | 2 years, Warranty on Product and 10 Years on Motor |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts |
| Warranty Type | Manufacturer |
Godrej WTEON ADA 80 5.0 FEFN 8 kg Fully Automatic Top Load Was… Price History
You can check the price history of Godrej WTEON ADA 80 5.0 FEFN 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine below. The current price is $16,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Godrej WTEON ADA 80 5.0 FEFN 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Godrej WTEON ALR C 80 5.0 FDANS GPGR 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Samsung Galaxy S21 Ultra
Motorola Edge 2025 vs Motorola Moto G Power (2026)
Samsung Galaxy S26 Ultra (12GB RAM + 512GB) vs Huawei Mate 80 Pro
Huawei Mate 80 RS Ultimate vs Huawei Pura 80 Ultra
Google Pixel 10A vs Samsung Galaxy S26Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













