


IFB Aqua TL-SIBS 10 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$336.97 • View Prices • By IFB
IFB Aqua TL-SIBS 10 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $336.97.
- Share
$336.97
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 10 kg Capacity
- Triadic Pulsator
- Yes Display
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Self Clean
- Child Lock
IFB Aqua TL-SIBS 10 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 10 kg Capacity
- Triadic Pulsator
- Yes Display
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Self Clean
- Child Lock
General
| Country of Origin | India |
| Series | Aqua |
| Brand | IFB |
| Model | TL-SIBS |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Spin |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | Yes Display |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 46 kg |
| Height | 103 cm |
| Width | 62 cm |
| Depth | 64 cm |
| Transparent Window | Yes |
Technical
| Capacity | 10 kg |
| Maximum Spin Speed | 720 RPM |
| Method of Washing | Triadic Pulsator |
| Built-in Heater | Yes |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Delicate, Clean Tub, 4D Wash System(Dynamic Water Jets and Showers) |
Power Features
| Power Required | 220 - 240 V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Fuzzy Logic | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, 11 Wash Programs, In-Built Heater, Auto Imbalance System, Auto Tub Clean, Machine Level Indicator |
Warranty
| Warranty | 4 years, Warranty on Product & 10 Years on Motor |
| Warranty Type | Manufacturer |
IFB Aqua TL-SIBS 10 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine Price History
You can check the price history of IFB Aqua TL-SIBS 10 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine below. The current price is $32,494. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

IFB Aqua TL-SIBS 10 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Samsung WA80F10B3N 10 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
IFB Aqua TL-SIBS 10 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs LG TX511SWO 11 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Apple iPhone 17 vs Samsung Galaxy S26
Xiaomi 17 Ultra vs Realme GT 8 Pro
Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 49GR85DC-B 49 inch DQHD Curved MonitorDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












