



Whirlpool Bloomwash Pro 360 10 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$255.69 • View Prices • By Whirlpool
Whirlpool Bloomwash Pro 360 10 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $255.69.
- Share
$255.69
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 10 kg Capacity
- Hexa Bloom Impeller
- Inverter Technology
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
- Child Lock, Shock Proof
Whirlpool Bloomwash Pro 360 10 kg Fully Automatic Top Load Was… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 10 kg Capacity
- Hexa Bloom Impeller
- Inverter Technology
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
- Child Lock, Shock Proof
General
| Brand | Whirlpool |
| Model | Bloomwash Pro 360 |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Power Dry |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Control Type | Buttons |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, Water Inlet Pipe, Protective Rat Mesh, Drain Hose, User Manual, Warranty Documents |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 36 kg |
| Height | 104.6 cm |
| Width | 57 cm |
| Depth | 60.7 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Glass Type | Toughened Glass |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
Technical
| Capacity | 10 kg |
| Maximum Spin Speed | 740 RPM |
| Method of Washing | Hexa Bloom Impeller |
| Built-in Heater | Yes |
| Motor Type | Inverter |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
| Remote Diagnostics | No |
| Smart Diagnostics | No |
| Automatic Updates | No |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Eco Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Synthetic, Sports Wear, Delicate, Clean Tub, Allergy Care, Heavy, Whites, Stainash, Anti-Bac, Bedsheet, Rinse+Dry, Dry Only, Wash Only, Hot Water Wash, Express Wash |
Power Features
| Power Required | AC 230V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Inbuilt Scrubber | No |
| Extra Features | Water Level Selector, ZPF Technology, Soft Close Lid |
Warranty
| Warranty | 3 years, Warranty on Product, 10 Years Warranty on Motor and Prime Mover |
| Warranty Type | Manufacturer |
Whirlpool Bloomwash Pro 360 10 kg Fully Automatic Top Load Was… Price History
You can check the price history of Whirlpool Bloomwash Pro 360 10 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine below. The current price is $24,590. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Whirlpool Bloomwash Pro 360 10 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Whirlpool 360 BW PRO INV H 9.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Whirlpool Bloomwash Pro 360 10 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Voltas Beko WTL1006UEAH 10 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Honor 400 Pro vs Samsung Galaxy S26
Samsung Galaxy A57 vs Apple iPhone 17e
Apple iPhone 17 vs iQOO 15
Samsung Galaxy A36 5G vs Samsung Galaxy A56 5G (256 GB)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













