



Samsung WA80F10S2C 10 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$292.47 • View Prices • By Samsung
Samsung WA80F10S2C 10 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $292.47.
- Share
$292.47
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 10 kg Capacity
- PP Dual Storm Pulsator
- Red LED Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Stainless Steel Tub
Samsung WA80F10S2C 10 kg Fully Automatic Top Load Washing Mach… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 10 kg Capacity
- PP Dual Storm Pulsator
- Red LED Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Stainless Steel Tub
General
| Country of Origin | India |
| Brand | Samsung |
| Model | WA80F10S2C |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | Red LED Display |
| Control Type | Touch |
| Launch Year | 2025 |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, User Manual, Warranty Card |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Drum Type | 2nd Diamond |
| Weight | 30 kg |
| Height | 9100 cm |
| Width | 54 cm |
| Depth | 56.8 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Glass Type | Tempered Glass |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | Time Left Display |
Technical
| Capacity | 10 kg |
| Maximum Spin Speed | 700 RPM |
| Method of Washing | PP Dual Storm Pulsator |
| Built-in Heater | Yes |
| Motor Type | Digital Inverter Motor |
Safety Features
| Door Lock | No |
| Child Lock | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes, Samsung SmartThings, Bixby |
| Voice Control | No |
| Remote Diagnostics | No |
| Smart Diagnostics | No |
| Automatic Updates | No |
| Additional Smart Features | AI Wash, AI Energy Mode, AI VRT+ |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Eco Wash | Yes |
| Easy Care | Yes |
| Other Washing Modes | Delicate, Mixed Fabric, Jean, Intensive Wash, Baby Care, Clean Tub, Blanket, Super Clean, Towels, Clean Wash, Soak, Sari, Spin Only, Colors, Aqua Preserve |
Power Features
| Power Required | 220-240 V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Load Balancing | Yes |
| Anti Vibration Technology | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Ecobubble, Super Speed |
Warranty
| Warranty | 2 years, on product, 20 Years on Digital Inverter Motor |
| Warranty Type | Comprehensive |
Samsung WA80F10S2C 10 kg Fully Automatic Top Load Washing Mach… Price History
You can check the price history of Samsung WA80F10S2C 10 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine below. The current price is $27,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
8Kg Washing Machines Price List8Kg Front Load Washing Machines Price ListGodrej Fully Automatic Washing MachinesWhirlpool Semi Automatic Washing MachinesBest Samsung Washing Machines Price ListSamsung Washing Machines Between ₹20,000 and ₹30,000Snapdragon 8 Elite Gen 6 Mobile PhonesIntel Core i7 Laptops Price List
Compared With

Samsung WA80F10S2C 10 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Haier HWM105-H688BK 10.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Samsung WA80F10S2C 10 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs LG T80KMMB3Z 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Xiaomi Poco X7 Pro 5G vs Xiaomi Poco X7 5G
Apple iPhone 17 Pro (512GB) vs Apple iPhone 17 (512GB)
Samsung Galaxy A17 vs Samsung Galaxy A16 5GDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













