



Haier HWD105-B14959S8U1 10.5 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
$301 • View Prices • By Haier
Haier HWD105-B14959S8U1 10.5 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine price in United States starts from $301.
- Share
$301
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 10.5 kg Capacity
- Pulsator
- LED Digital Touch Display
- Inverter Technology
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer
Haier HWD105-B14959S8U1 10.5 Kg Fully Automatic Front Load Was… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 10.5 kg Capacity
- Pulsator
- LED Digital Touch Display
- Inverter Technology
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer
General
| Brand | Haier |
| Model | HWD105-B14959S8U1 |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Spin Dry |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | LED Digital Touch Display |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, User Manual, Warranty Card |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 74 kg |
| Height | 84.9 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 53.7 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
Technical
| Capacity | 10.5 kg |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| Method of Washing | Pulsator |
| Built-in Heater | Yes |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Other Washing Modes | 12 Wash Program |
Power Features
| Power Required | AC 230V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Smartphone Application Controls, WiFi Supported, Voice Guidance, AI-DBS Anti Bacterial Technology, Puri Steam Technology |
Warranty
| Warranty | 2 years, Warranty on Product |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase will be Covered Under Warranty. This also Covers all Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Outer Cabinet and Plastic Parts, Any Accessories External to the Product, The Product is not Used According to the Instructions Given in the Instructions Manual |
| Warranty Type | Manufacturer |
Haier HWD105-B14959S8U1 10.5 Kg Fully Automatic Front Load Was… Price History
You can check the price history of Haier HWD105-B14959S8U1 10.5 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine below. The current price is $28,994. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Haier HWD105-B14959S8U1 10.5 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs Samsung WW90DG5U24AS 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
Haier HWD105-B14959S8U1 10.5 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs LG TX511SWO 11 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Apple iPhone 17 Pro Max vs Apple iPhone 14 Pro Max (256GB)
Apple iPhone 14 Pro vs OPPO Reno 15 Pro 5G
Apple iPhone 17 Pro vs Apple iPhone 17 Pro MaxDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













