

Haier HW80-IM12929C 8 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
$295.42 • View Prices • By Haier
Haier HW80-IM12929C 8 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine price in United States starts from $295.42.
- Share
$295.42
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 8 kg Capacity
- Tumble
- LED Display
- Inverter Technology
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
Haier HW80-IM12929C 8 Kg Fully Automatic Front Load Washing Ma… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 8 kg Capacity
- Tumble
- LED Display
- Inverter Technology
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
General
| Brand | Haier |
| Model | pd1r6dxn5ip |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | LED Display |
| Sales Package | 1 Washing Machine, User Manual, Components of Water Inlet Hose, Tapping Screw, Warranty Card |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 56 kg |
| Height | 85 cm |
| Width | 55 cm |
| Depth | 45 cm |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | Time Left Display, End of Cycle Indicator |
Technical
| Capacity | 8 kg |
| Maximum Spin Speed | 1200 RPM |
| Method of Washing | Tumble |
| Built-in Heater | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Easy Care | Yes |
| Other Washing Modes | Synthetic, Mixed Fabric, Baby Care, Delicate, Jean, Wool, 15 Wash Program- Cotton, Synthetics, Mix, Allergen, Baby Care, Daily, Delicate, Refresh, Quick'15, Sportwear, Jeans, Duvet, Self Clean, Shirts, Spin |
Power Features
| Power Required | 220-240 |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Covered in Warranty | Warranty of the product is limited to manufacturing defects only. |
| Not Covered in Warranty | Warranty does not cover any external accessories, damage caused to the product due to improper installation by customer, normal wear and tear to magnetic heads, etc. |
| Warranty Type | Manufacturer |
Haier HW80-IM12929C 8 Kg Fully Automatic Front Load Washing Ma… Price History
You can check the price history of Haier HW80-IM12929C 8 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine below. The current price is $28,440. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With
Google Pixel 9 Pro XL vs Samsung Galaxy S26 Ultra

Samsung Galaxy S21 Ultra vs Samsung Galaxy A37 5G
RedMagic 11 Pro Plus vs Asus ROG Phone 9 Pro Edition
Apple iPhone 17 vs Apple iPhone 16 Plus
Apple iPhone 17 Pro (512GB) vs Samsung Galaxy Z Flip 7 (512GB)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











